kapat ikonu

Erdoğan ikinci 100 günlük hedefleri açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin ikinci 100 günlük icraat programını canlı yayında paylaştı.

  • Gündem
  • 13 Aralık 2018 16:22
  • Son Güncelleme: 13 Aralık 2018 16:25
Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde, ‘’Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 Günlük İcraat Programı’’ tanıtım toplantısında kabinesinin eylem planını açıklayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da yüksek hızlı trenle kılavuz lokomotifin çarpışması sonucu meydana gelen kazanın tüm boyutlarıyla inceleneceğini ve sorumlularının ortaya çıkarılacağının altını çizdi.
 
İMAR BARIŞINDA 8,5 MİLYON VATANDAŞIN BAŞVURUSU ALINDI
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni 100 günde FETÖ'nün yurt dışı yapılanmasına, özellikle finansman ayağına darbe vurulmasına yönelik yeni girişimler başlatacaklarını bildirerek, imar barışı kapsamında 8,5 milyon vatandaşın başvurusunun alındığını, almaya da devam edeceklerini kaydetti.
 
Tarım sektörü için 3 yeni bor gübre üretimine başlanılacağını müjdeleyen Erdoğan, bin maden sahasının ekonomiye kazandırılması için ihaleye çıkılacağını, TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı projesinin Türkiye topraklarındaki bölümünün inşasına başlanılacağını ve 2019'un sonuna kadar bitirileceğini duyurdu.
 
GENÇLİK RADYOSU KURULACAK
 
‘’Aynı Frekanstayız’’ adıyla bir Gençlik Radyosu’nun kurulacağını belirten Erdoğan, Kayıt Dışı Ekonomi İle Mücadele Eylem Planı'nın hazırlanmasının sağlanılacağını açıkladı.
 
FİNANSAL İSTİKRAR VE KALKINMA KOMİTESİ
 
Erdoğan, finansal istikrarın güçlendirilmesi ve finansal sektörün sağlıklı gelişimi için ‘’Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’’nin tesis edileceğini ifade ederek, İran-Ağrı-Iğdır sınırında 35 kilometrelik sınır aydınlatması, kamera takip sistemi ve güvenlik sensörünün daha devreye alınacağını bildirdi.
 
Taksim'deki AKM'nin ocak ayı içerisinde ihalesi yapılmak suretiyle hemen temelinin atılıp, oradaki o dev AKM'yi dünyaya örnek bir opera merkezi hâline getireceklerini anlatan Erdoğan, sınır içindeki, mayın ve patlamamış mühimmat sebebiyle kullanılamayan 1,6 milyon metrekare alanın temizlik çalışmalarının başlatıldığına dikkati çekti.
 
KOBİ’LERE 274 MİLYON LİRALIK DESTEK
 
Önümüzdeki ikinci 100 günlük devrede, ‘’TCG Dolunay’’ ve ‘’TCG Doğanay’’ denizaltılarında kabul işlemlerinin tamamlanacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli ve milli üretim için teknoloji ve imalat sektörleri başta olmak üzere KOBİ'lere 274 milyon liralık destek verileceğini müjdeledi.
 
GENÇ ÇİFTÇİLERE 30’AR BİN HİBE DESTEĞİ
 
Erdoğan, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında 2 bin 250 genç çiftçiye 30'ar bin Türk lirası hibe desteği verileceğini açıklayarak, Kırsal Kalkınma Programı çerçevesinde tamamlanan 505 yatırıma 250 milyon TL hibe ödemesi yapılacağını söyledi. Esnaf ve sanatkâr meslek kollarının güncellenmesinin yapılacağını bildiren Erdoğan, yeni piyasa gözetimi ve denetimi modeli oluşturulmasının sağlanılacağına işaret etti.
 
Erdoğan, liman ve kara sularının denetim standartlarının yenileneceğini, Geliştirilmiş ATAK Projesi ve ALTAY Seri Üretim Projesi kapsamında güç grubu dâhil kritik alt sistem sözleşmelerinin imzalanacağını, orta menzilli seyir füzesi çalışmalarına başlanılacağını yine bu programda duyurdu.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol