kapat ikonu

Erdoğan, Afrika'ya millî para ile ticaret çağrısında bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Afrika’ya çok önemli bir çağrı yapıldı: Gelin yerli ve millî parayla ortak iş yapalım...

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'na katıldı. ‘’Afrikalı dostlarıma sesleniyorum’’ diyen Erdoğan, burada çok önemli bir çağrıda bulundu: Yerli para, millî parayla ortak iş yapalım...

AFRİKA İLE İŞ BİRLİĞİNE ÖNEM VERİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Afrika kıtası ile iş birliğine büyük önem verdiğini dile getirdi.

‘’EN YAYGIN 6. DİPLOMATİK ÜLKE OLDUK’’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bundan 10-15 yıl önce sadece belli yerlerde görünür olduğunu belirtti. Erdoğan, Türkiye’nin bugün dünyanın en yaygın 6. diplomatik ağına sahip ülkesi konumunda bulunduğunu söyledi.

TÜRKİYE AFRİKA ORTAKLIK ZİRVESİ İSTANBUL’DA YAPILACAK

Öte yandan Türkiye-Afrika ortaklık zirvesinin üçüncüsü planlanıyor. 2019’da yapılacak zirve ise İstanbul’da düzenlenecek.

EN BÜYÜK DİPLOMATİK TEMSİLCİLİK SOMALİ’DE

Türkiye tarafından dünyanın en büyük diplomatik temsilciği Somali'de açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyükelçiliklerin yanında TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı, Anadolu Ajansı, Türk Hava Yolları gibi kurumlarla Türkiye’nin kıtadaki varlığını yaygınlaştırdığını ifade etti.

AFRİKA, FİLİSTİN DAVASINA SAHİP ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in işlediği cinayetlere sessiz kalanların Türkiye'yi acımasızca eleştirdiğini, her fırsatta demokrasi ve insan hakları karnesi düzenleyenlerin, Türkiye’yi en ufak hadiselerden dolayı acımasızca eleştirdiğini ve İsrail'in kameralar karşısında işlediği cinayetlere sessiz kaldığını vurgulayarak, Afrika’nın Filistin davasına sahip çıktığını söz konusu toplantıda dile getirdi.

Erdoğan ayrıca, pek çok ülkenin darbecileri bağrına basarken Afrika Birliği’nin tavrını hep demokrasiden ve hukuktan yana koyduğunu söyledi

‘’DÜNYADA SAVAŞLARIN YÜKÜ AZ GELİŞMİŞ VEYA GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER ÇEKİYOR’’

Dünyada savaşların, çatışmaların yükünü gelişmiş ülkelerin çekmediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaşların, çatışmaların ve göçlerin yükünü, batılı devletlerin değil, az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin çektiğini belirtti.

AFRİKA’YA YERLİ PARA ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda ses getirecek bir çağrıda da bulundu. Erdoğan, ‘’Artık tüm Afrikalı kardeşlerime söylüyorum’’ şeklindeki konuşmasında Afrika ile yerli para, millî parayla ortak iş yapılması gerektiği yönünde çağrı yaptı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol