kapat ikonu

Engelliler Erken Emekli Olabiliyor! İşte Şartlar..

Doğuştan engelli olan kişiler yaş şartı aranmaksızın gerekli belgeleri ve şartları oluşturduktan sonra erken emeklilik imkanlarından yararlanabiliyorlar. Peki nedir bu şartlar?

Doğuştan engelli olanlar çalışma hayatı içerisinde erken yaşta emeklilik için gerekli şartları taşıyorlar. Bazı rahatsızlıkları ya da engelleri bulunan kişilerin derecelerine göre bazı erken emeklilik imkanlarının sunulduğu ifade ediliyor.
 
Engelli emekliliği diğer emeklilik türleri arasında farklılık gösteriyor. Engelli emekliliği doğuştan engelli olunan durumları kapsıyor. Bu sayede bazı vergi indirimleri ortaya çıkıyor. Engellilik durumları incelendiği zaman yüzde 40 oranında iş görme kaybının arandığı şartlar arasında yer alıyor.
 
Erken Emeklilik Şartlarından Kimler Yararlanıyor
 
Engelli oranının en az yüzde 40 seviyelerinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu durumda SSK'lı ya da memur çalışanlar vergi diliminde indirimlerden de yararlandıkları için bir süre sonra erken emeklilik sürecinden faydalanabiliyorlar.
 
2008 yılı sonrasında Bağkur'lu olanlarda bu imkanlardan kolaylıkla faydalanabiliyorlar. Yaş şartı aranmadığı için çalışma sürelerine bakılıyor. Sigortalılık sürelerinin duruma bağlı olarak 15 yıl ile 20 yıl arasında değişmesi gerekiyor. Prim sayısı ise bu anlamda 3600 ile 4400 arasında değişmeli.
 
Erken emeklilik imkanlarından yararlanmak için öncelikli olarak vergi indirimlerinden yararlanmak gerekiyor. Bunun için işlemleri başlatmak adına defterdarlık ya da vergi dairelerine başvurularda bulunmak son derece önemli.
 
Başvuru için belgelerin eksiksiz olması son derece önemli. Detaylı belgeler istenmediği için kimlik belgesi ile dilekçe verildikten sonra iş yerinizden sigortalı çalıştığınıza dair bir belge almanız gerekmektedir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol