kapat ikonu

Enflasyonun sebepleri açıklandı

Merkez Bankası tarafından enflasyonun yüksek olmasının sebepleri açıklandı.

Merkez Bankası, fiyat artışlarının alt gruplar geneline yayıldığı, enflasyondaki yükselişin ana sürükleyicisi temel mal, gıda ve enerji gruplarının oluşturduğunu belirttiği açıklamasında önemli detaylar paylaştı.

Merkez’den yapılan açıklamaya göre üretici fiyat gelişmelerinin bilhassa enerji ve ara malları kanalıyla maliyet baskılarının oldukça güçlendiği dile getirildi.

"Eylül Ayı Fiyat Gelişmeleri" adlı raporda kısaca belirtilen noktalar şöyle sıralandı:

TÜİK, enflasyon verilerinin aylık bazda yüzde 6,30, yıllık da yüzde 24,52 olarak yükseldiğini açıklamıştı. Fiyat artışları alt gruplar geneline kadar yayıldı. Enflasyondaki yükselişin ana nedeni de temel mal, hıda ve enerji grupları oldu.

DÖVİZ KURU YÜKSELTTİ

Yakın dönemde dövizde önlenemez dalgaların yaşandığı vurgulandı. Bundan dolayı yaşanan artışların birçok kalem üzerinde hissedildiği belirtildi. Özellikle temel mallarda yıllık enflasyonun, dayanıklı tüketim malları üzerinde büyük artış sergilediğinin üstü çizildi. Döviz kurundaki dalgalanmalar, düşük kalemlerde dahi hissedildi.

ENERJİ VE ARA MALLARI FAKTÖRÜ

Enerji ve ara malları kanalıyla maliyet baskıları artarken, bu görünüm kapsamında çekirdek göstergeler yıllık enflasyonun ve ana eğilimin yükselmesine sebep oldu.

ALKOL-TÜTÜN GRUPLARI DEĞİŞMEDİ

Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde enflasyondaki yaşanan artışın ardından ağustos ayına göre temel mal, gıda, enerji ve hizmet gruplarında artış yaşanırken, alkol-tütün grubunun katkısında ise değişim olmadı. Üç aylık veriler incelendiğinde enflasyon rakamlarında ana eğilimle oldukça sert bir bozulma yaşandı.

Yİ-ÜFE YÜZDE 10,88

Yurt içi üretici fiyatları bu dönemde yüzde 10,88 oranında artarken, bu oran ise yüzde 14,02 artarak yüzde 46,15’e yükseldi. Alt gruplarda, Türk lirasındaki değer kaybına bağlı olarak fiyat artışlarının yaşandığı, petrol ve ana metal hariç imalat sanayi fiyatlarının da önemli ölçüde yükseldiği belirtildi.

SANAYİ

Ana sanayi gruplarında yıllık enflasyon tüm gruplarda hızlı bir şekilde artış gösterirken; elektrik-doğalgaz üretim ve dağıtımı ile ara mallarında yıllık enflasyon da yükseldi.

ARA MALLAR

Ara mallar grubunda, tekstil, demir-çelik, plastik, temel kimyasallar ve kâğıt ürünleri sermaye mallarındaki fiyat artışında ise motorlu kara taşıtları ve aksesuarları ile metal yapı ürünleri yükseliş kaydetti.

Dayanıklı tüketim malları ve dayanıksız tüketim malları kapsamında mobilya ve ev aletleri, gıda ve tekstil ürünlerinin fiyatları da arttı.

ÜRETİCİ KAYNAKLI MALİYET BASKILARI

Eylül ayında tüketici fiyatları üzerindeki üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskılarının yaşandığı da raporda yer aldı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol