kapat ikonu

Enflasyonla mücadele süreci haftaya başlıyor!

Hazine Bakanı, enflasyonla mücadele sürecinin haftaya açıklanacağını belirtti.

  • Finans
  • 03 Ekim 2018 12:37
  • Son Güncelleme: 03 Ekim 2018 12:40

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, katıldığı canlı yayın programında enflasyon rakamlarını değerlendirdi ve bununla mücadele sürecinin haftaya başlayacağını ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, NTV canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu.

ENFLASYON BEKLENENDEN ÇOK YÜKSEK

Açıklanan enflasyon rakamlarının beklenen enflasyon verilerinin de çok üzerinde olduğunu kaydeden Bakan Albayrak, piyasadaki stokçuluk, fırsatçılık ve spekülatif fiyatlama davranışlarının gerçek olduğunu savundu. Albayrak ayrıca bunlarla yoğun şekilde mücadele edileceğini belirtti.

EN KÖTÜSÜ PÜSKÜRTÜLDÜ

Türkiye’ye yönelik spekülatif süreçlerin yaşandığını ifade eden Bakan, Türkiye’nin en kötü dönemi geride bıraktığını ve bu hamlelerin geri püskürtüldüğünü söyledi. Albayrak, eylül ayından atılan adımlarla birlikte birkaç bu sürecin kalıcı olmayacağını bildirdi.

EKİMDE ATILACAK ADIMLARLA SÜREÇ POZİTİF YÖNDE OLACAK

Bakan Albayrak, ekim ayında atılacak adımlarla birlikte bu sürecin pozitif yönde ilerleyeceğini belirterek dengeleme sürecinin görülmeye başlandığını öne sürdü.

ENFLASYONLA TOPYEKÛN MÜCADELE SÜRECİ

Bu haftadan geçerli olmak kaydıyla enflasyonla mücadele konusunda görüşmelerin yapılacağını açıklayan Bakan Albayrak, haftaya fiyatlama, indirim, sorumluluk alma anlamında önemli adımların atılacağını belirtti. Albayrak ayrıca mücadelenin önemine vurgu yaparak; çeşitli görüşmeler yapıldıktan sonra enflasyonla topyekûn mücadele gerektirdiğinin seslendirileceğini ifade etti.

‘’TÜRKİYE REKABETÇİ BİR POZİSYONA DOĞRU İLERLİYOR’’

Albayrak, Türkiye’de yapılan sistem değişikliğinden bahsederek; Türkiye’nin rekabetçi bir pozisyona doğru emin adımlarla ilerlediğini anlattı. Türkiye’nin yabancı firmalarla dün de çalıştığını, bugün de çalışacağını ve ileride de çalışmaya devam edeceğini aktaran Albayrak yeni dönüşüm ofisinin kurulduğunu söyledi.

YERLİ VE MİLLÎ EKİP

Türkiye’deki danışman hocalardan da katkı alındığını aktaran Bakan, yerli ve millî bir ekip oluşturulduğunu ve birçok firmadan dünyadaki örneklerle analiz ve raporlar alındığını anlattı.

MCKİNSEY GERÇEĞİ

Geçen hafta Yeni Ekonomik Program’ın (YEP) açıklamasının ardından tartışma konusu hâline gelen danışmanlık firması McKinsey ile ilgili tartışmalara nokta koyan Albayrak, firmadan sadece raporlama alındığını ve Türkiye’ye özgün modeli uygulama noktasında millî akıl ortaya koyarak ofisin kurulduğunu söyledi. Bakan ayrıca ofisin başında da Türkiye'nin olduğunu ifade etti.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol