kapat ikonu

Enflasyonda Kötü Senaryo Sona Erdi Mi?

Enflasyon oranları son derece dikkat çekerken gelecek aylarda yükselişin devam edeceği yönünde bazı fikirler ortaya atılmaya başlandı.

Enflasyon oranları son derece dikkat çekerken gelecek aylarda yükselişin devam edeceği yönünde bazı fikirler ortaya atılmaya başlandı.
 
Enflasyon oranları son zamanlarda yaşanan artış sebebi ile ekonomiyi de derinden etkilemeye devam ediyor. Ekonominin bozulması, Türk lirasının döviz karşısında hızla değer kaybetmesi aynı zamanda alınan önlemler enflasyonun hızla yükselmesine sebep oldu. Dış güçlerle yaşanan çeşitli sorunlar birleşince enflasyonun şimdiye kadar en yüksek seviyeye çıktığını ortaya koydu.
 
Ekim ayının yıllık bazdaki enflasyon oranları incelendi. Yapılan inceleme sonrasında yüzde 25 oranında bir yükselişin zirveyi zorladığı tespit edildi. Ekonomistler tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında enflasyon konusunda pek iç açıcı bir tablo çizilmedi. Bu süreçte enflasyonda kötü günlerin hala gelecek olduğu belirtildi.
 
Enflasyon İçin Kötü Bir Senaryo Çizildi
 
Ekonomistler tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında gıda fiyatlarının enflasyon çerçevesinde yüzde 30'luk kısmının yakın çekirdek enflasyon oranlarının üzer yüzde 24 olduğu tespit edildi. Ancak kötü senaryonun hala çizilmediği daha kötü günlerin gelebileceği belirtildi.
 
Hükümet tarafından başlatılan enflasyon ile topyekün mücadele konusunda yapılan çalışmaların beklenildiği kadar rakamlara yansımadığı belirtildi. Rakamlara yansımadığı için enflasyon rakamlarının düşmediği ifade edildi. Bazı alanlarda hükümet tarafından vergi indirimi getirilmişti. Gıda alanında yeterli indirimin yapılmaması sebebiyle ve yerli üretimin giderek düşmesi sebebiyle enflasyon oranlarına olumlu bir etki sağlamadığı öğrenildi. Enflasyon rakamlarının ilerleyen dönemlerde artması bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol