kapat ikonu

Enflasyon programı öncesi dolar düşüşe geçti

Bugün açıklanacak enflasyonla mücadele programının öncesinde dolar düşüşe geçti.

  • Piyasalar
  • 09 Ekim 2018 09:45
  • Son Güncelleme: 09 Ekim 2018 23:44
Piyasalar, Bakan Albayrak’ın geçen günlerde duyurduğu ‘’Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’’nı bekliyor. Bugün açıklanacağı bilinen söz konusu program öncesi ise dolar, güç kaybetmeye başladı.
 
Geçen hafta Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan eylül ayı enflasyon verilerinin beklentiyi de aşarak aylık bazda yüzde 3,46, yıllık ise yüzde 24,52 olmasının ardından dolar yükselişe geçmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da katıldığı canlı yayın programında önümüzdeki hafta (Bu hafta) için açıklayacakları, ‘’Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’’ sayesinde enflasyonun düşeceğini ifade etmişti.
 
BAKAN, ‘’ENFLASYON BU AYDAN İTİBAREN DÜŞECEK’’ DEMİŞTİ
 
Türkiye’ye karşı çekilen operasyonların ardından dalgalı bir çizelge izleyen doların etkilerinden dolayı eylül ayı enflasyon oranının yüksek geldiğini savunan Bakan Albayrak, ekim ayından itibaren enflasyonun düşeceğini söylemişti. Bakan, geçen haftadan başlayarak enflasyonu düşürmek için ilgili adımların atılacağını kaydetmişti. Albayrak, Türkiye’nin en zor dönemi atlatarak, ekonomik saldırıları püskürttüğünü ifade etmiş, bundan sonraki dönemi ise kalkınma dönemi olarak adlandırıp enflasyon oranının aşağı doğru ineceğini dile getirmişti.
 
PROGRAM ÖNCESİ DOLAR DÜŞTÜ
 
Piyasaların gözü Albayrak’ın daha önceden müjdesini verdiği söz konusu programa çevrildi. Haftaya 6,19 seviyelerinde başlayan dolar, sabah saatlerinden itibaren bugün açıklanacak enflasyonla mücadele programının da etkisiyle 6.09-6.10 seviyelerine kadar geriledi. Avro ise 7,0047 TL seviyelerinde seyrediyor.
 
SAAT 13:00’TE AÇIKLANACAK
 
Saat 13:00’te açıklanması beklenen ‘’Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’’ bugünün en önemli gündem maddesi olarak herkes tarafından bekleniyor. Bakan Albayrak, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından bankalar için açıkladığı tavsiye niteliğindeki kararın ardından Twitter’dan yaptığı açıklamada TBB’ye teşekkür etmiş, açıklanacak program ile de bu dönemde dayanışma adına büyük bir birlik oluşturacağını duyurmuştu.
 
Bu gelişmelerin yanında piyasalar, 12 Ekim Cuma günü gerçekleşecek olan ve Türkiye ile ABD’nin ilişkilerinin bozulmasına sebep olan Pastör Rahip Brunson davasını da yakından takip edecek. Uzmanlar tarafından, Brunson gelişmesinin piyasalara nasıl etki vereceği konusunun kestirilemediği ve hâlâ risklerin var olduğu iddia edildi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol