kapat ikonu

Enflasyon Oranlarında Bugün Büyük Gün!

Bir süredir merakla beklenen enflasyon oranlarının açıklanması için gerekli duyurular yapılmıştı. Bugün yapılacak toplantılar sonrasında enflasyon farkının açıklanması bekleniyor.

Bir süredir merakla beklenen enflasyon oranlarının açıklanması için gerekli duyurular yapılmıştı. Bugün yapılacak toplantılar sonrasında enflasyon farkının açıklanması bekleniyor.
 
Ekonominin büyümesi ve ilerlemesi için son derece önemli olan enflasyon oranları son dönemlerde çeşitli tartışmalara neden olmuştu. Bir süredir ekonominin içerisinde bulunduğu zor durum göz önünde bulundurulduğu zaman enflasyon oranlarının yüksek çıkması şaşırtıcı bir durum olarak karşılanmadı. Yapılan teşvik ve destek çalışmaları ile birlikte oranın en minimal seviyelere çekildiği belirtildi. Yıl başında hükümet tarafından yüzde 3 oranında bir enflasyon hedefi belirlenmiş tahminler bu yönde gelişmişti. ancak 5 aylık döne göz önünde bulundurulduğu zaman tahminlerin üzerinde bir rakamın belirlenmesi dikkatlerden kaçmadı.
 
Enflasyon oranlarının bugün yapılacak toplantı sonrasında kesin bir şekilde açıklanmasına karar verildi. Emekliler tarafından enflasyon farkı ve oranları merakla bekleniyor. SSK ve Bağkur emekliler için enflasyon oranı kadar zam yapılacakken bu oranın tahminler sonrasında yüzde 6.48 seviyelerinde olduğu açıklanmıştı. Memur emeklileri için her yıl başında belirlenen toplu sözleşme zamlarının yanı sıra enflasyon farkının yüzde 3 seviyelerinin üzerinde çıkması halinde aradaki farkın ikinci bir zam olarak verileceği açıklanmıştı.
 
Tahminlere bakılarak yüzde 4 oranında hak ettikleri zammı alacak olan memur emeklilerine birde yüzde 3.48 oranında enflasyon farkının zam olarak verileceği planlanıyor. Emekliler bayram öncesinde maddi sıkıntı yaşamamaları için maaşlarını almışlardı. Ancak bugün yapılacak açıklamaların ardından çifte zamlarını ay içerisinde yeniden alabilecekler.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol