kapat ikonu

"Enflasyon Endeksli Konut Kredisi" uygulaması ne zaman hayata geçiyor?

Ziraat Bankası'nın "Enflasyon Endeksli Konut Kredisi" ürünü bugün itibarıyla hayata geçiyor. Peki ürünün kapsamı ve şartları ne?

  • Kredi
  • 20 Haziran 2019 10:35
  • Son Güncelleme: 20 Haziran 2019 18:01

Ziraat Bankası, konut sahibi olmak isteyen ama enflasyon oranlarından ötürü bu düşüncesini askıya alan vatandaşı sevindirecek bir adım attı. Bu kapsamda bugün itibarıyla “Enflasyon Endeksli Konut Kredisi” vermeye başlayan banka, onlarca vatandaşı en uygun kredi ile ev sahibi yapmaya hazırlanıyor.

“Enflasyon Endeksli Konut Kredisi” ne zaman kullanıma açılıyor?

Ziraat Bankası, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan TÜFE endeksini dikkate alarak hazırladığı “Enflasyon Endeksli Konut Kredisi” hizmetini bu sabah itibarıyla kullanıma açtı.

Bu kapsamda, gelecek dönemlerde enflasyon oranlarında ya da finansman şartlarında yaşanacak olumlu gelişmeler ışığında vatandaşın, ihtiyaç duyduğu konut sahibi olma hayalini daha fazla ileri bir tarihe atmadan istedikleri zaman, en uygun faiz oranı ile ev sahibi olmaları hedefleniyor.

“Enflasyon Endeksli Konut Kredisi” nasıl hesaplanacak?

İleriki tarihlerde faiz oranlarının düşmesini bekleyen müşterin konut kredisi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırlanan “Enflasyon Endeksli Konut Kredisi” ürüne dair faiz oranı, ilan edilen TÜFE oranı ve banka tarafından belirlenecek marj oranı toplamından hesap edilecek. Kredi faiz oranları, müşteriler tarafından kredi kullandırım aşamasında seçilecek 6-12 aylık periyotlarla enflasyon oranına göre dönemsel olarak güncellenecek.

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi’nin kapsamı ne?

Ziraat Bankası’nın hazırladığı “Enflasyon Endeksli Konut Kredisi” ürünü kapsamında;

  • Alınmak istenen konut için yüzde 80 oranında kredi kullanılabilecek
  • 120 aya kadar vade fırsatı
  • Borcun erken kapanması durumunda ücret alınmayacak
  • Müşteri istediği zaman sabit faizli konut kredisine geçiş yapabilecek

“Enflasyon Endeksli Konut Kredisi” oranı, en son açıklanan yıllık TÜFE oranları ve banka tarafından belirlenen marj oranı kapsamında hesaplanacak. Bu faiz oranı müşterinin kredi kullanım aşamasında seçilecek ve 6-12 aylık sürelerle, TÜFE oranları da baz alınarak yeniden güncellenecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol