kapat ikonu

Enflasyon Belirsizliğini Döviz Kurları Tetikledi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen toplantıda enflasyonda meydana gelen belirsizliğin aslında döviz kurlarındaki oynaklıktan kaynaklandığı belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen toplantıda enflasyonda meydana gelen belirsizliğin aslında döviz kurlarındaki oynaklıktan kaynaklandığı belirtildi.
 
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 25 Ekim tarihinde bir toplantı yapılmış ancak toplantının detayları paylaşılmamıştı. Bunun üzerine para politikalarına yönelik finansal bir özet yayınlandı. Toplantıda görüşülen temel konular bir kez daha dile getirildi.
 
Yapılan toplantıda para politikası kurulunda önemli bozulmaların yaşanmaya başlandığı ifade edilmişti. Bu durum yükselen enflasyondan dolayı kaynaklandı yönünde birtakım açıklamalar yapılmıştı. Enflasyon oranlarının son dönemlerde oldukça oynak olması ve belirsizliğin ön plana çıkması ekonomiyi olumsuz yönde etkilemişti. Bunun üzerine döviz kurlarında meydana gelen oynaklıktan dolayı ortaya çıktığı ifade edilmişti.
 
Toplantı Detayları Paylaşıldı
 
Politika duruşunun bundan sonraki dönemde değişikliklere göre benimsenmesinin mümkün olduğu ifade edildi. Gerektiği zaman el sıkışmanın da süreç içerisinde mümkün olduğu ifade edildi. Merkez Bankasının paylaşımları çerçevesinde yıllık enflasyon artışının yükselişler sonrasında yüzde 24.52 seviyelerine yükseldiği açıklandı.
 
Döviz kurunda meydana gelen sürekli hareketliliğin enflasyon belirsizliğinde önemli olduğu belirtildi. Döviz kurunda meydana gelen hareketliliğin bu süreçte kontrol altına alınması gerektiği özellikle belirtildi. Eylül ayında özellikle gıda ve alkolsüz içeceklerdeki enflasyon artışının yüksek olmasına dikkat çekildi. Eylül ayında enerji fiyatlarının da son derece yükselmesi yıllık enflasyonun artışı sırasında etkili oldu.
 
Son dönemlerde enflasyonun bu kadar yüksek olmasındaki etkenler üzerinde duruldu. Özel tüketim harcamalarının kayda değer biçimde zayıflamaya başladığı tespit edildi. Enflasyonu artıran konuların tekrar incelenip enflasyonun düşürülmesi için yoğunlaşılması gerektiği özellikle belirtildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol