kapat ikonu

Enerjide yatırımların önü açık

Edin, enerji sektöründe 7-8 milyar dolar seviyesinde yapılandırılması beklenen projelerin olduğunu belirtirken, 2019 yılında bunların tamamının yapılandırılmasının tamamlanacağını söyledi.

  • Finans
  • 21 Şubat 2019 14:01
  • Son Güncelleme: 21 Şubat 2019 14:02
Gazetecilere konuşan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, enerji sektöründe bu sene içerisinde 7-8 milyar dolarlık finansmanın yapılandırılacağını ifade ederek, enerji kredileri için ayrılan karşılıkların çoğunun 2020-2021 yılları arasında geri alınacağına emin olduğunu dile getirdi. Bu dönem içerisinde elektrik fiyatlarının 6 dolar cent seviyesine ulaşacağını ve yatırımcıların da bir miktar para kazanabilir hâle geleceğini öne süren Edin, bunun da tekrardan büyük yatırımların önünü açacağını savunarak, sektörün son derece zor bir 2 seneyi geride bıraktığını anlattı.
 
Yatırımın 25 milyar dolarlık kısmı öz sermayeden
 
Edin, bu zorluğun kurdaki artış, petrol fiyatlarının gerilemesi, arz fazlasına bağlı olarak elektrik fiyatlarının düşük izlemesi ve maliyetlerin artmasından kaynaklandığını açıklayarak, yatırımcılara finansman sağlarken elektrik fiyatlarını kilovatsaat başı 7 dolar/cent olarak beklediklerini, ancak fiyatların 4,5 dolar/cente kadar indiğini bildirdi. Bu gerilemenin yatırımcıların kârlılık ve kredi geri ödemelerini önemli ölçüde etkilediğini ileri süren Edin, elektrik üretim sektörüne 2002 yılından beri 85 milyar dolarlık yatırım yapıldığını ve bu yatırımın 25 milyar dolarının öz sermayeden sağlandığına dikkati çekerek, yatırımın kalan 60 milyar dolarlık kısmının da kredilerle gerçekleştirildiğini aktardı.
 
60 dolarlık kısmın 20 milyar doları ödendi
 
Edin, bu 60 milyar dolarlık kısmın 20 milyar dolarının ödendiğini, 40 milyar dolarlık mevcut riskin söz konusu olduğuna işaret ederek, bu miktar içinde 11 milyar dolarlık bir yapılandırma portföyü olduğunu, bu miktara birkaç dağıtım şirketlerini de katıldığında enerjideki toplam yapılandırma portföyünün 13 milyar dolar seviyesinde seyrettiğinin altını çizdi. 2017-2018 yıllarında 13 milyar doların 4 milyar dolarının yapılandırıldığını hatırlatan Edin, yerli kömür, gaz ve bazı hidroelektrik santrallerinde bu yapılandırmaların gerçekleştirildiğini anımsatarak, bu projelerin Türkiye'nin elektrik üretimi için çok önemli olduğunu vurguladı.
 
Bu sene içerisinde yatırımlar bitirilecek
 
Edin, bundan dolayı bankalar olarak kaynaklar kapsamında yapılandırmaları gerçekleştirmeye devam edeceklerini ilan ederek, mevcut durumda 7-8 milyar dolar seviyesinde yapılandırılması beklenen proje olduğunu ve yatırımcılarla bazı projelerde anlaşmaya vardıklarını, ayrıca bu sene içerisinde bu yapılandırılmaların bitirilebileceğini aktardı. Edin, bu projelerin kalan borçlarının hepsinin vadeye yayıldığında ödenebilecek seviyede olduğunu kaydederek, bazı yabancı bankaların kendilerini de bu krediler sorunlu diye eleştirdiklerini anca buna kendilerinin öyle bakmadığının altını çizdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol