kapat ikonu

Enerji İçeceklerine Yeni Düzenleme

İnsan sağlığını olumsuz etkilediği ifade edilen enerji içeceklerinin gıda bakanlığı tarafından alınan bazı kararlar çerçevesinde yeni kısıtlamaların ve düzenlemelerin getirilmesine karar verildi.

İnsan sağlığını olumsuz etkilediği ifade edilen enerji içeceklerinin gıda bakanlığı tarafından alınan bazı kararlar çerçevesinde yeni kısıtlamaların ve düzenlemelerin getirilmesine karar verildi.
 
Enerji içecekleri üzerinde yapılan bazı incelemeler sonrasında insan sağlığını olumsuz anlamda etkileyen bazı bileşenlerin bulunduğu öğrenildi. Bu bileşenlerin ani kalp durmalarına neden olduğu belirlendi. Enerji içeceklerinin üretimi, pazarlaması ve saklanması gibi pek çok konu hakkında yeni planlamaların yapılmasına karar verildi. Enerji içeceklerinin üretimi için içerisinde bulunan bazı bileşenlerin son derece zararlı oldukları tespit edilmişti. Bu durumda içerisinde bulunan bazı bileşenlerin kısıtlanması ya da tamamen kaldırılmasına karar verildi.
 
Hastanelerde, okul kantinlerinde, spor tesislerinde enerji içeceklerinin satışına yasak getirildi. Uzman doktorlar tarafından yapılan açıklamalar sonrasında özellikle alkol ile birlikte tüketilen enerji içeceğinin son derece tehlikeli ve öldürücü etkilerinin olduğu açıklandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bir süredir enerji içeceklerinin üretilmesi, paketlenmesi, muhafaza edilmesi, satışa çıkarılması konusunda düzenlemelerin yapılması için önemli incelemeler yapılmıştı. Sporcu içeceklerinin belirlenen yasaklar çerçevesinde yer almadığı öğrenildi.
 
İnsan sağlığını olumsuz etkileyebilecek özelliklere sahip etil alkol bileşiminin yeni üretimlerde ilave edilmeyeceğine karar verildi. Bazı bileşenlerin miktarlarında da azaltma yapıldı. Meyveli olan enerji içeceklerinde gaz oranlarının düşük meyve aromalarının yüksek olmasına karar verildi. Şeker insan sağlığına zararlı olduğu için bunun yerine birtakım tatlandırıcıların kullanılması sağlanacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol