kapat ikonu

En ucuz 'sıfır araba' 40 bin liranın üstünde

Otomobil piyasalarında en ucuz 'sıfır araba' fiyatı 40 bin liranın üzerine çıktı. Geçen yılın verilerine göre 40 bin liranın altında olan 21 model araç bulunurken bu yılın ilk çeyreğinin verilerine göre en uygun fiyatlar 40-70 bin lira arasında değişiyor.

Otomobil piyasalarında ucuz araç kalmadı. Son günlerde döviz kurlarında meydana gelen ani yükselişlerin ardından otomobil piyasaları da sarsıldı. Geçen yıl 40 bin lira altında 21 model araç bulunurken bu yıl en ucuzu 40 bin liradan sıfır araba satın alabilmek bile son derece zor bir hal aldı.
 
Döviz kurlarında meydana gelen ani artış otomobil piyasalarını da etkiledi. Otomobil almayı düşünen birçok vatandaş artan fiyatlar nedeniyle otomobil hayalini erteleme kararı aldı. Piyasalarda 40 bin liranın altında yeni bir otomobil almak neredeyse imkansız hale geldi.
 
Düşük hacimli motorluları da kapsayacak biçimde otomobil piyasasında sıfır araba almak çok zor bir hal aldı. Sürücüler yeni otomobil hayallerini erteledi. Küçük hacimli motorlular olarak isimlendirilen araçlar da dahi 40-50 bin lira altında bir fiyat görmek adeta olanaksız.
 
Ülkemiz sektöründe çalışma gösteren araba şirketlerinin en düşük motor hacmi ve en az donanıma sahip modelleri temel alınarak yapılan araştırma/derlemeye göre, 2016 model B segmenti otomobiller, 40 bin liradan başlayan, 70 bin lirayı aşan bedeller karşılığında alıcılara sunuluyor.
 
2015 senesinin ilk çeyrek verileri değerlendirildiğinde birçok küçük hacimli araç 40 bin Tl’nin altında seyrediyordu. 2016 yılının aynı zamanında ise 40 bin liraya araç bulabilmek bile mümkün değil.
 
Geçtiğimiz senenin ilk çeyrek döneminde Renault Grubundaki Dacia'nın 5, Hyundai'nin 4, Fiat'ın 3, Peugeot ve Ford'un 2'şer, Renault, Citroen, Mitsubishi, Toyota ve Volkswagen'in birer modeli, 40 bin liranın altındaki bedellerden alıcıyla buluşuyordu. 2016'nın ilk çeyreği bitirmeden bu fiyat seviyesinde araç bulmak çok zorlaştı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol