kapat ikonu

En İyi Vadeli Hesap Faiz Oranı Veren Bankalar

Herkesin de bildiği gibi en iyi yatırım kısa süre içerisinde kazanç vaad eden yatırımdır. Ne elde ettiğini ve kazandığını bilmek isteyen kişiler için en uygun yatırım aracı bankaların müşterilerine sunmuş olduğu mevduat hesabıdır.

2017 yılı başından itibaren altın ve döviz piyasasında görülen dalgalanma her ne kadar iştah kabartsa da yatırımcıyı tedirgin etmeyi sürdürüyor. Tarihinin en üst seviyesine ulaşan altın ve döviz fiyatları 2017 itibarıyla doyum noktasına ulaştı. Sizler için en yüksek faizli vadeli hesap sunan bankanın hangisi olduğunu araştırdık. Ayrıca en iyi kazanç nasıl elde edilir ve banka seçiminde dikkat edilmesi gereken hususların neler olduğuna kısaca değinelim.

Cebinizde bulunan Türk Lirasını 28 günden başlayan ve 720 güne kadar artış gösteren vadeli bir hesaba yatırmanız mümkün. Vadeli hesabın en temel özelliği ise vade sonunda kazanacağınız tutar bellidir. Yani hesap açılışında verilen faiz oranı sabit, sonraki süreçte azalma ve artış göstermez. Bundan dolayı yatırımcı işine gücüne bakar ve piyasayı takip etmek için gereksiz strese girmez.

Vadeli hesap açarken dikkat edilmesi gereken hususlar

Vadeli hesap açarken vade sayısının minimum 3 ay, en çok 1 yıl olması son derece yararlı olacaktır. Çünkü 1 yıldan daha uzun olan vade hesaplarının faiz oranı sabit tutulduğu için bu durum kazancınızın düşmesine yol açacaktır. Haziran 2017 tarihinden sonra vadeli hesap faiz oranlarının düşeceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla 2017 yılının ilk çeyreğinde açılan vadeli hesapların daha çok yarar sağlayacağı ifade ediliyor.

Vadeli hesap denilince akla TL cinsinden yapacağınız yatırımlar gelmelidir. Vadeli Dolar, Euro, Altın gibi hesaplar önerilmez bunun en büyük nedeni ise piyasalarda oluşan dalgalanmalardan kaynaklanıyor.

Kısaca belirtmek gerekirse en iyi yatırım Türk Lirasıdır. Banka önerisine gelince özel bankalar kamu bankalarına nazaran daha yüksek faiz oranı vermektedir. Parasını vadeli faiz hesabına yatırmak isteyenler İş Bankası ve Ziraat Bankasını tercih edebilir. Fakat ING Bank ve Odeabank’ta tavsiye edilen özel bankalardan bazıları. Paranızı mevduat hesabına yatırmadan önce bu bankaların sunmuş olduğu kampanyaları detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol