kapat ikonu

En düşük GSS prim ücreti 53 liraya indi

395 liraya kadar yükselen Genel Sağlık Sigortası Prim tutarı 53 liraya indirildi. Eski GSS prim borçlarının faizleri de silinecek.

AK Parti Hükümeti’nin uzun zamandır üzerinde yoğunlaştığı ekonomik düzenlemelerin detayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Konuya ilişkin yasal düzenlemeler AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın imzası doğrultusunda TBMM Başkanlığına sunuldu. Yasa tasarısı teklifine göre, bir ailedeki kişi başı gelir asgari ücretin üçte birinden düşük ise bu kişilerin prim borcunu devlet karşılayacak. Bunun dışında yer alan kişilerde yeni düzenlemeden faydalanabilecek.

Meclis’e sunulan teklifte yer alan detaylara gelince; herhangi bir iş yerinde çalışmayan, anne baba ve eşinden ötürü sağlık hizmetlerinden faydalanamayan kişilerin ödemesi gereken GSS prim tutarı 65,88 lira ile 395.91 lira arasında değişiklik gösteriyordu. Yeni düzenleme sonrasında herkesin GSS prim ücreti 53 lira olarak eşitlenecek. Fakat Bakanlar Kurulu istediği takdirde bu tutarı 212 liraya kadar yükseltebilecek.

Geçmiş döneme ait faiz ve gecikme zamları silinecek

Bir ailedeki kişi başı gelirin asgari ücretin üçte birinden daha düşük olması halinde bu kişilerden prim alınmayacak. Bu kategoride yer alan kişilerin prim borcu devlet tarafından karşılanacak. Kısa bir süre öncesine kadar aylık GSS prim tutarı gelir testi yaptırdıktan sonra netlik kazanıyordu. Ancak alınan karar itibarıyla tüm vatandaşlar eşit ücret ödeyecek. Geçmiş dönemden borcu olan vatandaşların faizleri ise silinecek. Yasa tasarısının ne zaman yürürlüğe gireceği ise tam olarak bilinmiyor.

Bakanlar Kurulu kararından sonra eski GSS prim borçlarına ilişkin gecikme zamları ve faizler silinecek. Borcun biriktiği tarihte 53 lirayı aşan aylık tutarlar 53 lira olarak hesaplanacak. 53 liranın altında prim ödeyen kişiler ise borcun olduğu tarihteki tutar üzerinden ödeyecek.

Herhangi bir iş yerinde çalışmayan ve 25 yaşından büyük olan kişiler Genel Sağlık Sigortası kapsamına otomatik olarak dahil ediliyor. Bu kişiler prim borcunu ödediği sürece sağlık hizmetlerinin tamamından kolayca faydalanabiliyor. Prim borcu biriken ve ödemelerini düzenli olarak yapmayan kişilerin ise sağlık hizmetlerinden yararlanması mümkün değil.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol