kapat ikonu

En düşük evlilik masrafı 20 bin TL’den başlıyor

Düğün sezonunun yaklaşmasıyla birlikte yüz binlerce kişiyi heyecan sardı. Günümüzde dar gelirli ailelerin bile düğün masrafları 20 bin TL’den fazla oluyor.

  • Gündem
  • 11 Mart 2017 15:28
  • Son Güncelleme: 11 Mart 2017 16:16

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre, 2016 yılı içinde 594 bin 493 kişi dünya evine girdi. Bu yıl düğün sezonunun yaklaşmasına kısa bir süre kalan çiftlerin alışverişi devam ediyor. Ev tekstilinden zücaciyeye, mobilyadan beyaz eşyaya kadar pek çok şey yuva kurmak isteyen çiftlerin öncelikli ihtiyaçları arasında yer alıyor.

Mobilya, beyaz eşya ve televizyon fiyatları ne kadar?

Otuma odası ve yemek takımları 1.000 liradan başlayarak 10 bin liraya kadar artıyor. Yatak odası ve salon takımları ise 3 bin TL’den başlıyor. Takımların kalitesi ve markası fiyatların belirlenmesinde önemli rol oynuyor.

Televizyon tercih edilirken çözünürlük, ekran boyutu ve kalitesi göz önünde bulunduruluyor. Dolayısıyla bu özelliklere göre televizyon fiyatları 700 lira ile 25 bin lira arasında farklılık gösteriyor.

Buzdolabı, fırın, çamaşır ve bulaşık makineleri minimum bin 500 liradan başlarken, kalite ve marka değerine göre 10 bin liranın üzerine kadar çıkabiliyor.

Tüm evin perde masrafları metresi 80 liradan başlarken, halı fiyatları ise 4 bin lirayı buluyor. Bu doğrultuda evlenmek için karar veren kişiler ev kurma sürecinde uygun fiyatlı ürünleri tercih etmesi halinde düğün masrafları 15 bin liradan başlıyor. Fakat bu kişilerin lüks ürünler seçmesi halinde ev masrafları 30 bin lirayı bulabiliyor.

ÖTV fiyatlarının sıfırlanması vatandaşı harekete geçirdi

Düğün sezonunda yüz binlerce çift hayatını birleştiriyor. İyi bir aile birlikteliği sağlamak isteyenlerin ev masrafları 20 bin lirayı geçiyor. Kız isteme, nişan, ev hazırlığı ve düğün masrafı derken ihtiyaçlar sürekli artıyor. Dolayısıyla yuva kurmak isteyen kişilerin minimum 20 bin TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.

Özellikle mobilya ve beyaz eşya ÖTV fiyatlarının Nisan ayı sonuna kadar sıfırlanmasıyla birlikte harekete geçen vatandaşlar, düğün sezonu gelmeden ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Buna firmaların kampanyaları da eklenince beyaz eşya ve mobilya satışları son dönemlerin en yüksek seviyesine ulaştı.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol