kapat ikonu

En büyük keşfimiz denizde olacak

Bakan Dönmez, geçen sene Türkiye Petrolleri’nin 70 civarında sondaj gerçekleştirdiğini anımsatarak, bu sene bunun iki katına çıkarılacağını ve en büyük keşfin denizde olacağını ilan etti.

  • Gündem
  • 16 Şubat 2019 20:36
  • Son Güncelleme: 16 Şubat 2019 21:12
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçen sene Türkiye Petrollerinin hemen hemen 70 civarında sondaj gerçekleştirdiğine işaret ederek, bu sene hem denizde hem karada bunun iki katına çıkarılacağını ve en büyük keşfin de denizde olacağını vurguladı.
 
Bu sene denizde ve karada sondaj sayısı iki katına çıkacak
 
Petrol ve doğal gaz bakımından rezervlerin çok tatminkâr olmadığını, toplam petrol ihtiyacının yüzde 8'inin üretilebildiğini belirten Dönmez, doğal gazda da bu oranın yüzde 2'lerde olduğunu ifade ederek, yılmadan, sondaj sayısını arttırmak suretiyle petrolde ve gazda küçük büyük demeden ekonomiye kazandırmanın gayreti ve çabası içerisinde olduklarını dile getirdi. Dönmez, geçen yıl Türkiye Petrolleri’nin hemen hemen 70 civarında sondaj gerçekleştirdiğine dikkati çekerek, bu sene denizde ve karada onun iki katına çıkarılacağını açıkladı.
 
5 bin-5 bin 500 metreler hedefleniyor
 
En büyük keşfin de denizde olacağını kaydeden Dönmez, Fatih sondaj gemisinin geçen yıl çalışmalara başladığını, şu anda artık kaynak noktasına ulaşmaya oldukça yaklaştığını, 4 bin 200-4 bin 300 metrelerde bulunduğuna değinerek, 5 bin-5 bin 500 metrelerin hedeflendiğini bildirdi. Dönmez, var mı yok mu bilgisinin merak edildiğini, varsa keşfin büyüklüğü, rezervin kalitesiyle ilgili çalışmalar yapılacağı bilgisini paylaşarak, Doğu Akdeniz’in bu bakımdan diğer keşiflerin yapılmasıyla beraber ümit veren bir potansiyel içerdiğinin altını çizdi.
 
Adapazarı’na eş değer bir rezerv bulundu
 
Dönmez, karada hidrokarbon kaynaklarının araştırılmasının sürdüğünü hatırlatarak, iki gün evvel Trakya'da önemli bir keşif olduğundan bahsetti. Türkiye Petrolleri’nin senelik üretimini iki katına çıkartacak bir keşif olduğunu duyuran Dönmez, 3 milyar metreküplük rezervin Türkiye’nin toplam ihtiyacının yanında çok ciddi bir oran olmadığını ancak bahsedilen rezervin 300 bin hanenin 10 yıllık ihtiyacına eşit olduğunu aktararak, Adapazarı ölçeğinde 225 bin konut abonesinin bulunduğunu, bunun üzerine 75 bin daha koyulduğunda bir Adapazarı'nın tüketimine eş değer bir rezervin bulunduğunu söyledi.
 
Dönmez, bunların yetmeyeceğini ancak çalışmaların devam edeceğini vurgulayarak, doğal gazda son 15 senede sessiz bir devrim yaşandığını öne sürdü. 2002 yılında yalnızca 5 büyükşehirde ve 50 ilçede doğal gaz kullanan Türkiye’nin bugün itibarıyla 81 il merkezinde ve 510 yerleşim merkezinde doğal gaz kullanır hâle geldiğine dikkati çeken Dönmez, Türkiye nüfusunun neredeyse 3'te 2'sinin doğal gaza erişebilir durumda olduğunu vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol