kapat ikonu

Emlak vergileri 'düzeltme dilekçesi' ile geri alınabilecek

Emekli, dul ve yetimler ile hiçbir geliri olmayan vatandaşların emlak vergisi ödememesi gerekiyor. Ancak bazı vatandaşlar muaf oldukları halde yıllardır emlak vergisi ödüyorlar. Peki, yanlışlıkla ödenen emlak vergilerini geri alabilmek nasıl mümkün

  • Emlak
  • 03 Mayıs 2016 11:08
Bazı vatandaşlar emlak vergisinden muaf olduğu halde bu durumdan habersiz vergi ödemeye devam ediyor. Emlak vergisinden ev hanımları, emekliler, hiç geliri olmayan vatandaşlar, engelliler, gaziler ve şehit yakınları muaf. Ancak habersiz olanlar vergi ödemeye devam ediyor. Peki, ödenen vergiler ne olacak? Yanlışlıkla ödenen vergileri geri almak mümkün mü?
 
Emlak vergisi ödememesi gereken kişilerin bağlı oldukları belediyeye giderek muaf olduğunu bildiren bir muafiyet formu doldurması gerekiyor. Belgenin sadece tek bir sefer doldurularak belediyeye teslim edilmesi yeterli.

 

Emlak vergisinden muaf olanlar kimler?

 
Sadece SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı gibi kuruluşlardan aylık alarak geçimini sağlayan kişilerin ve dul ve yetimlerin emlak vergisi ödememesi gerekiyor. Ancak bunların yanında da bazı koşulları karşılamak gerekiyor. Tek geçimi emekli maaşı olan dul ve yetimlerin ya da düz emeklilerin sadece bir tane evi olması gerekiyor. İkinci bir ev sahibi olunması durumunda emlak vergisi muafiyeti ortadan kalkıyor. Ayrıca tek bir ev sahibi olunsa dahi o evin de 200 metrekareyi aşmaması gerekiyor.
 
http://www.ekogundem.com'un haberine göre sadece bir konutu olan kişilerin emlak vergisi ödememek için o evin içinde oturması şartı da aranmıyor. Kendi evini kirayı verip bir başkasının evinde kirayla oturan yani kendi evinden aldığı kirayı oturduğu eve ödeyen emeklilerden de emlak vergisi talep edilmiyor. Ancak kendi evini kiraya vermiş kızının ya da oğlunun ya da kira ödemeden herhangi bir yakınının yanında kalan emeklilierin emlak vergisi ödemesi gerekiyor.
 
 
Normalde ev koşulu karşılayan bir emekli de bazı durumlar nedeniyle muafiyetten yararlanamayabiliyor. Mesela bankada birikmiş parası olan ve faiz geliri elde eden emekliler de emlak vergisi ödemek durumunda kalıyorlar. Normalde emlak vergisinden muaf olan ev hanımlarının da eğer ki faiz geliri bulunuyorsa emlak vergisi ödemesi gerekiyor. 2016’da hayata geçirilen yüzde 0 emlak vergisinden faiz geliri olan vatandaşalr da yararlanamayacak.
 
 

Emlak vergileri 'düzeltme dilekçesi' ile geri alınabilir mi?

 
 
Yıllarca yanlışlıkla ödenen emlak vergileri ne olacak peki? Ödenen vergileri geri almak mümkün. Bunu için düzeltme dilekçesi yazmak gerekiyor. Bağlı bulunan belediyelere yazılan bu düzeltme dilekçeleri ile yanlışlıkla emlak vergisi ödeyen kişiler 5 yıllık geriye dönük verdikleri vergileri talpe edebiliyorlar. Belediyelerin emlak birimlerine yazılan bir düzeltme dilekçesi ile ödenen vergileri geri almak mümkün. Belediye bu dilekçelerin ardından 60 gün iinde düzeltme ve iade yapmakla yükümlü. Dilekçeyi yazarken Vergi Usul Kanunu Madde 120/2’yi dayanak olarak sunmanız gerekiyor.
 
 
 
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol