kapat ikonu

Emlak sektöründe yeni dönem başlıyor

Gayrimenkul sektöründe 1 Ekim tarihinden itibaren yeni bir dönemin başlamasına karar verildi. Stüdyo dairelere yönelik yapılan düzenlemeler yeni dönemde hayata geçirilecek.

  • Emlak
  • 28 Eylül 2017 12:48
Gayrimenkul sektöründe 1 Ekim tarihinden itibaren yeni bir dönemin başlamasına karar verildi. Stüdyo dairelere yönelik yapılan düzenlemeler yeni dönemde hayata geçirilecek.
 
Şehir yönetmeliği tarafından Bakanlar Kurulunda hazırlanan görüşülen ve kabul edilen durum çerçevesinde gayrimenkul sektöründe önemli değişikliklerin yapılmasına karar verilmişti. Yönetmelikte yapılan değişikliklerin ardından 1 Ekim tarihinde uygulamaya geçilmesine karar verildi. İmar değişikliği üzerinde yapılan çalışmalar kapsamında şimdiye kadar pek çok yenilik yapıldığı ancak son yapılan düzenlemelerin şimdiye kadar yapılan düzenlemeler arasında en farklısı olduğu tespit edildi.
 
İmar değişikliğinin hayata geçirilmesi ile birlikte gayrimenkul sektöründe de önemli değişikliklerin yapılmasına karar verildi. Kat sınırlamaları getirilecek olan sistemde yatay imar planlarının uygulamaya konulmasına karar verildi. Artık yüksek katlı binalarla birlikte şehrin silüetini olumsuz bir şekilde etkileyecek olan görüntülerin oluşması engellenebilecek. Balkonlar vatandaşlar tarafından rastgele biçimde daireye eklenebiliyordu. Yeni sistemle birlikte yapılan bu düzenlemelerin son bulduğu ve yasakladığı açıklandı.
 
En büyük değişikliğin stüdyo dairelerde gerçekleştirildiği öğrenildi. Yeni yapılarda 1+0 olarak hayata geçirilen stüdyo dairelerin kullanımının tamamen yasaklanmasına karar verildi. Bu süreçte en küçük stüdyo dairelerin 1+1 olmasına karar verildi. Evlere metrekare zorunlulukları getirilirken belirli metrekarelerin altında evlerin yapımı kesinlikle yasaklandı. Yapılan imar değişiklikleri sonrasında arsa fiyatlarının düşebileceği tahmin ediliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol