kapat ikonu

Emlak sektöründe sertifika zorunluluğu getiriliyor

Emlak piyasasının geliştirilmesi ve bir sisteme dayalı hale getirilmesi için üzerinde önemli çalışmaların yapılması planlanıyor.

  • Emlak
  • 17 Aralık 2017 10:31
Emlak piyasasının geliştirilmesi ve bir sisteme dayalı hale getirilmesi için üzerinde önemli çalışmaların yapılması planlanıyor.
 
Emlak piyasası ülkemizde her geçen yıl gelişim gösteren önemli sektörler arasında yer alıyor. Bu süreç içerisinde sistemsel hale getirilmesi adına Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından geçtiğimiz dönemlerde birtakım çalışmalar yapılmıştı. Bu çalışmalarla birlikte hükümet tarafından en uygun sistem için üzerinde çalışma yapılıyordu.
 
Gayrimenkul sektöründe yaşanan sorunların emlak sertifikası adı altında üstesinden gelinmesi bekleniyor. Böylece sistemsel olarak ortaya çıkan sorunlar ve vatandaşların yaşamış oldukları mağduriyetler ortadan kaldırılmış olacak. Yeni belirlenen sistem ile birlikte emlak sertifikası olmayan kimse gayrimenkul satışında aktif olarak yer alamayacak.
 
Bundan sonraki dönemde hiçbir konut emlakçı olmadan satılamayacak. Tüm işlemlerin yasalara uygun bir şekilde tamamlanması bekleniyor. Yaşanacak bir sorunda kişiler karşılıklı olarak muhattap bulabilecekler. Gayrimenkul sektörünün sağlam temeller üzerinde yükselmesi bekleniyor. Yatırımcıların ilgisinin Türkiye üzerinde olduğu belirtilmişken bu süreç içerisinde yaşanan sorunların üstesinden gelebilecek bir çalışma olduğuna inanılıyor. Yakın zamanda hayata geçecek olan sistem ile birlikte satış işlemleri hızlanacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol