kapat ikonu

Emekliye ek ödeme dönemi resmen başladı

Yaklaşık 400 bin memur emeklisine ek ikramiye ödemek için harekete geçildi. Yeni düzenleme ile birlikte 30 yıldan fazla çalışanlara tam hizmet yılı ödeme yapılmasına karar verildi. Peki ek ödeme tutarı ne kadar…

Kamuda 30 yıldan daha uzun süre çalışan kişiler emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden alıyordu. Bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) düğmeye bastı, memur emeklilerine yönelik ek ödemeler en kısa sürede başlıyor. Yaklaşık 410 bin memur emeklisini yakından ilgilendiren yasa tasarısı, 27 Ocak 2017 tarihinde onaylandı. 7 bin 500 liraya varan ödemeler için hazırlıklar tamamlandı.

Ödeme tutarı ne kadar olacak?

Ek ödeme almayı hak eden kişiler 27 Ocak’tan itibaren 1 yıl içinde başvuruda bulunabilecek. İkramiye tutarının 7 bin 500 liraya kadar olan kısmı başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde ödenecek, varsa geriye kalan kısmının 1 yıl sonra aynı ay içinde ödenmesine karar verildi. Dolayısıyla yasa yürürlüğe girdiği tarihte başvuru yapan kişiler en geç Nisan ayı sonuna kadar ikramiyesini alabilecek. SGK son hazırlıklarını tamamladı ve bu kişilere ek ikramiye ödemesine başlıyor. Mesela 35 yıl boyunca kamuda çalışmış ancak 30 yıl üzerinden ikramiyesini almış kişiler, aradaki 5 yıllık ikramiye tutarını alacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, yıllık maksimum ikramiye tutarı 3 bin 407 lira olacak. Bu süre zarfında eğer hak sahibi vefat etmişse, geriye kalan aile fertleri aynı şekilde bu uygulamadan faydalanabilecek. Bu kişiler bağlı bulunduğu ilçedeki SGK binasına giderek başvuru işlemini tamamlayabilir.

Başvuru işlemi nasıl yapılacak?

İkramiye almayı hak eden kişiler en geç 27 Ocak 2018 tarihine kadar başvuruda bulunabilecek. Bu sürenin geçilmesi durumunda, ikramiye hakkından faydalanamayacaklar. Bu konuda SGK, 1 yıllık başvuru süresince müracaat etmeyenlerin, sonradan yapılacak başvurularının dikkate alınmayacağını her fırsatta yineliyor. Ek ödeme için dilekçe ile birlikte SGK’ya başvuru yapılması gerekiyor. Emeklilere yönelik ödemeler başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde yapılacak. Böylece emekliler fazla çalıştığı yılların karşılığını geçte olsa alma fırsatı yakalamış olacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol