kapat ikonu

Emekliye değer kaybı ödemesi

Daha önce emekli olan bir kişinin açmış olduğu dava sonrasında enflasyon oranlarına göre değer kaybı ödemesinin yapılmasına karar verildi.

  • Gündem
  • 03 Ağustos 2017 10:22
  • Son Güncelleme: 03 Ağustos 2017 18:27
Daha önce emekli olan bir kişinin açmış olduğu dava sonrasında enflasyon oranlarına göre değer kaybı ödemesinin yapılmasına karar verildi.
 
Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz günlerde vermiş olduğu bir karar sonrasında çeşitli tartışmalara neden oldu. Geçtiğimiz günlerde 1988 yılında emekli olmuş bir kişi açmış olduğu davayı kazaran 10 bin liranın üzerinde bir ücret aldı. Bu durumda 408 bin memur emeklisinin aynı durumda olduğu belirlendi. Alınan ödemenin genel olarak enflasyon kaybından dolayı ortaya çıktığı ifade edilmişti. Tüm bu süreçler içerisinde aynı durumda olan memur emeklileri içinde bir anlamda umut ışığı ve yol gösterici olması planlanıyor.
 
Ferda Yeşiltepe isimli kadının 16 yıl boyunca kamu sektöründe çalıştığı ve bu alanda hizmet verdiği ifade edildi. Bunun ardından emekli oldu. Ancak emekli olduktan sonra bir süre o dönemde konulmuş yasalardan dolayı özel sektörde de çalıştığı için emekli ikramiyesi alamadı. Bu durumda hesaplamalarda bazı düşüklüklere dikkat edilerek kat sayı hesaplaması yapıldı ve sonrasında kat sayı 2.27 seviyelerinden hesaplandı.
 
Ortaya çıkan rakama bakıldığı zaman enflasyon kaybına gidildiği ve hak ettiğinden çok daha az bir rakam aldığı öğrenildi. Bu durumda açtığı dava sonrasında günümüzde 10 bin liranın üzerinde ödeme yapılmasına karar verildi. Bu ödemenin ardından 408 bin memur emeklisinin aynı durumda olduğu öğrenildiği için kendileri adına gerekçe gösterebilecekleri belirtildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol