kapat ikonu

Emekliye bir zam müjdesi daha

2016 emekliler için adeta ‘zam yılı’ oldu. Enflasyon farkı ve Ocak zammıyla beraber çifte zam alan emekliler bir de Temmuz zammıyla sevinecekler. Ayrıca emekli vatandaşların maaşlarında başka iyileştirilmeler de yapılıyor.

  • Gündem
  • 03 Şubat 2016 16:14
  • Son Güncelleme: 03 Şubat 2016 16:27
2016 yılı Ocak ayının en çok konuşulan konularının başında şüphesiz ki, asgari ücretli, memur ve emekliye yapılacak olan zamların akıbeti oldu. Asgari ücretin bin 300 lira olmasının ardından memurlara kıdem farkına göre 550 liraya kadar zamlar yapıldı. Emekli vatandaşlara hem Ocak zammı hem de enflasyon farkı zammı yapıldı. Ancak bu işten karlı çıkan grup emekliler grubu çünkü onlara gelecek zam ve iyileştirme düzenlemeleri bu kadarla sınırlı kalmayacak.
 
2016 yılı içinde emekli olacak tüm vatandaşların faydalanabileceği bu zamlar emekli esnafı da kapsama alanı altına alıyor. Emekli olduktan sonra kendi iş yerini kurup işleten emekli esnaftan yüzde 10 oranında sigorta primi emekli maaşlarından kesiliyordu. Yapılan yeni düzenlemelerle emekli esnaftan sigorta primi kesilmeyecek. Esnafın normalde alması gereken maaş hesabına yatırılacak. Bu ay itibariyle maaşlarını yüzde 10 kesintisiz alacak olan emekli esnaflar diğer zamlardan da yine düz emekliler gibi eşit düzeyde yararlanacaklar. Bu şekilde emekli esnafın geliri yüzde 10 oranında artırılmış olacak. Bu düzenlemeden önce prim oranı düşürülmüş ve alınan paranın miktarı azaltılmıştı. İlerleyen zamanlarda bu primin tamamen kaldırılacağı ve emekliye tam maaş verileceği söylenmişti. Seçim vaatlerinden birisi de olan bu durum sonunda gerçekleştirildi ve emekli esnaf rahat bir nefes aldı.
 
İki kez maaş zammı alan emekliler şimdi de oransal artıştan ve Temmuz zammından yararlanacaklar. Önce Ocak zammını alan ardından da enflasyon değerlerine göre maaşlarına zam eklenen emeklilere iki müjde daha geldi. Birincisi Ocak zammı ikincisi ise oransal artış zammı. Bu şekilde emekliler dört elden zam almış olacak. Ayrıca bu imkanlardan bu yıl içinde emekli olan herkesin yararlanmaya hakkı olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol