kapat ikonu

Emekliye bayram ikramiyesi engelli maaşını kesiyor

Emeklilere verilen bayram ikramiyeleri, engelli maaşlarının kesilmesine neden oluyor.

Türkiye Emekliler Derneği Hukuk Danışmanı Cafer Yazıcıoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre; emeklilere verilen bayram ikramiyeleri aynı hanede bulunan kişi başına düşen geliri yükselttiği için evde bakım ücreti ve engelli maaşlarının kesilmesine sebep oluyor.
 
İKRAMİYELERDEN DOLAYI ÇOK SAYIDA ENGELLİNİN MAAŞI KESİLDİ
 
Emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin gelir kabul edilmesinin, evde bakım ücreti ve engelli maaşı hesaplamalarını olumsuz etkilediğine dikkati çeken Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Hukuk Danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, ikramiyelerin hane gelirini yükseltmesi sebebiyle çok sayıda vatandaşın evde bakım ücreti ve engelli maaşının kesildiğini duyurdu.
 
‘’TÜED’İN İKRAMİYEDE KATKISI BÜYÜK’’
 
Yazıcıoğlu, her yıl Ramazan ve Kurban Bayramları öncesi emeklilere bin lira ikramiye verilmesinin önemli bir kazanım olduğunun altını çizdi. Yazıcıoğlu, TÜED’in emeklilere banka promosyonu verilmesinde olduğu gibi bayram ikramiyesi almasında da çok önemli katkısının olduğunu savundu.
 
BAYRAM İKRAMİYESİ ENGELLİ MAAŞINI KESİYOR
 
Her iki bayram öncesi verilen emekliye bayrak ikramiyelerinin, evde yaşlı bakan emeklilerin veya engelli maaşı alanların mağduriyetine yol açtığını, evde bakım ücreti ve engelli maaşı, haneye giren her türlü gelirler toplamı esas alınarak hesaplandığını ve haneye giren ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının üçte ikisinden az olanların evde bakım ücreti, üçte birinden az olanlar ise engelli maaşı alabildiğini anlatan Yazıcıoğlu, emeklilere verilen bayram ikramiyeleri aynı hanede yaşayanların kişi başına düşen geliri yükseltmesi sebebiyle, evde bakım ücreti ve engelli maaşının kesilmesine neden olduğunu ifade etti.
 
‘’ENGELLİ VE YAŞLILAR GELİR TESTİNDEN ÇIKARILSIN’’
 
Yazıcıoğlu, evde bakım ücreti ve engelli maaşının ödenmesinin sosyal yardım özelliği taşıdığını dile getirerek, sosyal devletin bir uygulaması olduğunu ve bu desteklerin gelir testi kapsamından çıkarılması gerektiğini belirtti.
 
İkramiyenin, aylık geliri 166 lira yükselttiğini aktaran Yazıcıoğlu, bunun sonucu olarak aylık bin liranın üzerine çıkan evde bakım ücreti ve engelli maaşlarında kesinti yapıldığını öne sürdü.
 
Yazıcıoğlu, sözlerinin sonunda devletin iyi niyetlerle verdiği ikramiyeler bir taraftan emeklileri mutlu ederken, diğer taraftan mağdur ettiğini iddia etti ve şu öneride bulundu:
 
Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı ikramiyeleri, engelli ve yaşlılara yapılan ödemelerde kıstas alınmasın, engelli ve yaşlılar, gelir testi kapsamında tutulmasın…
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol