kapat ikonu

Emekliye 355 liralık zam geliyor

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için haksızlık olmaması adına 355 liraya varan intibak zammı adına karar bekleniyor.

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için haksızlık olmaması adına 355 liraya varan intibak zammı adına karar bekleniyor.
 
Son dönemlerde emeklilerin gözü Anayasa Mahkemesinden gelecek karara dikildi. 2000 yılı öncesinde emekli olanlar ile sonrasında emekli olanlar arasında meydana gelen maaş farkının ortadan kaldırılması için birtakım başvurular yapıldı. 2000 yılından sonra emekli olanlar için verilmesi beklenen intibak zammı için verilecek karar bekleniyor.
 
İntibak zammının kabul edilmesi halinde söz konusu zam miktarı 355 lira olarak belirlendi. Zammın gerçekleştirilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu emeklileri haklı bulmuş bu konu mahkeme tarafından reddedildiği için ardından Anayasa Mahkemesine kadar götürülmüştü.
 
Türkiye Emekliler Derneği tarafından gündeme taşınan konu hakkında verilecek karar şimdiden merak konusu haline geldi. 2000 yılı sonrasında emekli olan kişilere intibak yolunun açılması ile birlikte değerlendirmeler başladı. Anayasa mahkemesinde durumun değerlendirilmesinin ardından olumlu sonuçlanması halinde tüm emekli olan kişileri kapsayacak. Maaşlar ve hesaplar üzerinde inceleme başlatılacak. Yeni intibak sisteminde maaşlara yaklaşık 355 liralık bir zammın gerçekleşmesi bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol