kapat ikonu

Emekliye 3 müjde birden! Maaşlar artacak

Emekliler hem uzun süredir hayalini kurduğu promosyona kavuşacak hem de ek ikramiye alabilecek. Bunlara ilaveten Temmuz ayında emekli maaşlarına zam yapılacak.

  • Gündem
  • 10 Şubat 2017 19:02
  • Son Güncelleme: 10 Şubat 2017 19:04

Yaklaşık 12 milyon emekli banka promosyon ücreti almak için gün sayıyor. 1 Mart ile Mayıs ayının sonuna kadar tüm emekli vatandaşlar promosyonu cebine koyacak. Emeklilere promosyon vermek için bankalar sıraya girdi. Garanti Bankası, Akbank, ING Bank, İş Bankası ve Ziraat Bankasından sonra QNB Finansbank’ta Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile protokol anlaşmasına vardı.

Bu doğrultuda QNB Finansbank, maaş müşterilerine peşin ve tek seferlik promosyon ödemesi yapacağını açıkladı. Emekli maaşı tutarına göre 3 yıl için her emekli vatandaşa 300, 375, 450 lira promosyon desteği sağlanacak. Emekli vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu ile protokol imzalayan bankaları ister hemen seçebilecek isterse de tüm bankaların teklifini gördükten sonra karar verebilecek.

Kimler ek ikramiye ödemesi alabilecek?

Memur emeklileri ek ikramiye almak için gün sayıyor. 30 yıldan fazla hizmet veren fakat emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan kişilere geri kalan günlerin ödemesi yapılacak. Edinilen bilgilere göre, ikramiyelerin 7 bin 500 lirası başvuru yapılan tarihten sonraki üç ay içerisinde ödenecek. Eğer varsa geri kalan kısmı ikramiye verildikten sonraki yılın aynı dönemi içerisinde verilecek. Yasa yürürlüğe girdikten sonra başvuru yapanlar, en geç 27 Nisan 2017 tarihine kadar ek ikramiyesini alabilecek. Hak sahibinin vefat etmesi halinde ek ikramiye ödemeleri dul eşi ve yetimleri arasında paylaştırılacak.

Emekli maaşı Temmuz’da artacak

Temmuz 2017’de tüm emekli maaşlarına zam yapılacak. Bağ-Kur ve SGK emeklileri yılın ilk 6 aylık dönemindeki enflasyon oranına göre maaşına zam alacak. Memur emeklileri ise hem toplu sözleşme yasasından hem de yılık ilk 6 aylık enflasyon artışından kendilerine pay alabilecek. Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde yılın ilk 6 aylık dönemindeki enflasyon oranını yüzde 3.59 olarak öngörmüştü. Bu tahminin tutması halinde memur emeklileri toplu sözleşmeden yüzde 4, enflasyon farkından 0,59 oranında zam alacak. Böylece tüm emekli vatandaşların maaşına Temmuz ayında zam yapılacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol