kapat ikonu

Emeklilik yaşı gelene toplu para ödenecek

Emekli olabilmek için yaşı dolduran ancak sigorta prim gün sayısı yeterli olmayanlar ödemiş oldukları parayı geri alabilecek. Peki emeklilerin toplu para alabilmesi için hangi şartlar gerekiyor? İşte ayrıntılar…

  • Gündem
  • 22 Mart 2017 11:02
  • Son Güncelleme: 22 Mart 2017 11:44

Çalışan kişilerin emekli olabilmesi için bazı hususları yerine getirmesi gerekiyor. Bu hususların başında ise sigorta prim gün sayısı ve emeklilik yaşı geliyor. Bazı sigortalı vatandaşlar yeteri kadar çalışma imkanı bulamadıkları için prim günlerini doldurmakta zorluk çekiyor.

Ödenen primler toplu olarak alınabilir

Bu kategoride yer alan kişilerin emekli olabilmesi için doğum veya askerlik borçlanması gibi bazı ayrıcalıklar sunuluyor. Tüm bu ayrıcalıklara rağmen prim gün sayısını dolduramayan milyonlarca vatandaş bulunuyor. Fazla sigorta primi ödeyen kişilerin bu paraları boşa gitmiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) toplu olarak bu paraları geri ödüyor.

Toplu para almak için gerekli olan hususlar nelerdir?

Emeklilik yaşı gelen ve sigorta prim gün sayısını dolduran kişilerin toplu para alabilmesi için 2 şartı yerine getirmesi gerekiyor.

- Bağ-Kur kapsamında kendi işini yapmıyor olmak veya sigortalı olarak herhangi bir iş yerinde çalışıyor olmamak.

- Emekli olmaya kazanma şartı olan erkeklerde 25, kadınlarda 20 yıl çalışma şartının yerine getirilmesi gerekiyor.

Ödediğiniz parayı geri alabilirsiniz

Yukarıda belirtilen koşulları yerine getirenler zaten emekli olma hakkına sahip. Fakat prim gün sayısı eksik olan ve tamamlama şansı olmayan kişiler o zamana kadar yatırmış olduğu parayı geri alabilir. Bu uygulamadan vefat eden sigortalıların yakınları da faydalanabilir. Ancak kanuni mirasçıların dul ve yetim maaşı almaması gerekiyor.

Biriken parayı geri almak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekiyor. İlgili kurum bu işlemi otomatik olarak yapmıyor. Bu nedenle şahsen gidip dilekçe ile başvuru yapılmalı. SGK durumunuzu inceledikten sonra size ödeme yapıyor. Fakat doğum, askerlik borçlanması ya da sağlık için ödenen sigorta primleri geri ödenmiyor.

Dolayısıyla emeklilik yaşı geldiği halde sigorta prim gün sayısı eksik olan kişiler, o zamana kadar yatırdığı parayı geri alabilir. Bu uygulamadan hem kadınlar hem de erkekler faydalanabilir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol