kapat ikonu

Emeklilerin Gözü Enflasyonda!

Temmuz ayında enflasyon oranına göre zam alacak olan emekliler şimdiden enflasyon oranının kaç çıkacağını merakla beklemeye başladılar.

Türkiye'de milyonlarca emekli son dönemlerde gelecek enflasyon zammını merakla beklemeye başladılar. 6 aylık enflasyonun ardından milyonlarca emeklinin alacakları emekli zamları belli olacak. yüksek çıkan enflasyonun ardından farkında yüksek olacağı ifade edildiği için verilecek emekli zammının daha yüksek olması bekleniyor. Henüz açıklama yapılmazken enflasyon oranlarının haziran ayının sonunda açıklanması bekleniyor.
 
Açıklanacak enflasyon miktarına göre milyonlarca emeklinin zamlı maaşları belli olacak. Bu yılın ilk altı aylık dönemini kapsayacak olan enflasyon oranı SSK ve Bağkur emeklilerinin zam oranlarını da yakından ilgilendiriyor. Memur emeklilerine bu yılın ilk yarısında yüzde 5 oranında zam yapılacağı açıklanmıştı. Ancak enflasyonun yüksek çıkması halinde enflasyon farkının da zam olarak verileceği müjdesi verilmişti. Bu yıl memur emeklilerinin de zam alıp almaycakları merak konusu oldu.
 
Ocak ile Mart ayları arasında enflasyon yüzde 4 seviyelerinde hesaplandı. Bu rakamlar çerçevesinde SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 4 oranında zam verilmesi bekleniyor. Ancak Mayıs ve Haziran enflasyon rakamları sonucu belirleyecek. Artış yaşanması halinde zam miktarının da artması bekleniyor.
 
Emekli Maaşlar Değişecek
 
Gerçekleşecek yüzde 4 oranında artış sonrasında SSK ve Bağkur emeklilerinde 215 liraya varan artışların yaşanması bekleniyor. En düşük emekli aylığı şimdiler bin 125 lira olarak ifade ediliyor. Eğer yüzde 4 oranında bir zam gerçekleşirse bu rakamın bin 170 liraya yükselmesi bekleniyor.
 
Kesin enflasyon rakamlarının 3 Temmuz tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak veriler sonrasında belirlenmesi bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol