kapat ikonu

Emeklilerin bayram ikramiyeleri bugün yattı!

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, tarafından daha önce yatırılacağı duyurulan emekli ikramiyeleri bugün hesaplara yatırıldı.

Ramazan Bayramı’nın ilk gününün 4 Haziran’a denk gelmesi nedeniyle, 5 Haziran’da ödenmesi gereken işsizlik ve kısa çalışma ödeneği erkene çekilmişti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 12 milyon emekliye Ramazan Bayramı ikramiyelerinin 31 Mayıs'ta ödeneceğini duyurmuştu. Bakan Selçuk, ödenecek ikramiye miktarının ise 10,7 milyar lira olduğunu açıklamıştı.

İkramiyeler bugün yattı

Bugün, yaklaşık 12 milyon emekli ve hak sahibinin hesabına toplam 10,7 milyar lira yatırıldı. İşsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneği alan yaklaşık 680 bin kişiye de Ramazan Bayramı nedeniyle erken ödeme yapıldı.

İkramiye ücreti ne kadar?

Emekli aylığı alanların hesaplarına biner lira ikramiye yatırılacak. Dul ve yetim aylığı alanlar için ise ikramiye tutarı ölüm aylığı hissesine göre hesaplanacak. Eşinden dul aylığı alıp çalışanlara ise asgari 500 lira ödeme yapılacak. Çalışmayıp dul aylığı alanların hesaplarına da 750'şer lira yatırılacak. Yetim aylığı alan kız çocuklarına ödenen ikramiyelerde alt limit 250 lira.

Emekli Sandığı ödemeleri ne zaman?

Her ayın 1 ve 5'i arasında maaş alan Emekli Sandığı emeklilerine de maaşları bayramdan önce yatırılacak. Ödemeler 1, 2 ve 3 Haziran'da yapılacak. Aylık ödemesi 4 ve 5 Haziran'a denk gelen emeklilerin maaşları, 3 Haziran'da hesaplarına yatacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol