kapat ikonu

Emeklilere zam miktarı belirlendi

Ocak ayından itibaren Bağkur ve SSK emeklilerinin alacakları zam miktarı belli oldu.

Ocak ayından itibaren Bağkur ve SSK emeklilerinin alacakları zam miktarı belli oldu.
 
SSK ve Bağkur emeklileri tarafından alınacak olan zam oranının belli olduğu açıklandı. Bu süreçte hükümet tarafından dün Orta Vadeli Programın açıklandığı öğrenildi. Program çerçevesinde emeklilerin enflasyondan dolayı alacakları zam miktarı açıklandı. Bir süredir tekrar yükselen enflasyon oranının yüzde 9.5 oranında gerçekleşmesi bekleniyor. SSK ve Bağkur emeklileri için verilecek zam oranı enflasyondan dolayı yüzde 3.4 olarak belirlenmişti.
 
2017 yılının son döneminde enflasyon oranı belirlendiği gibi gerçekleşirse SSK ve Bağkur emeklileri için verilecek olan maaş zammının 144 liraya kadar çıkması bekleniyor. En yüksek maaşlarda verilecek olan bu oran en düşük oranlarda daha düşük miktarlarda gerçekleşecek.
 
Bağkur ve SSK emeklilerinin yanı sıra memur emeklileri içinde verilecek olan zammın Ocak ayında maaşlara yansıtılması bekleniyor. Toplu sözleşme ile birlikte memur emeklileri için yüzde 4 oranında bir zam belirlenmişti. Bu zam çerçevesinde enflasyon farkının da verilebileceği açıklanmıştı. Yakın zamanda enflasyon verilerinin kesin olarak açıklanmasının ardından memura enflasyon zammının verilip verilmeyeceği merak konusu haline geldi. Ocak ayı emekliler için zam ayı olarak ifade ediliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol