kapat ikonu

Emeklilere müjdeli haber geldi! PTT ile protokol imzalandı

Emekliler Mart ayının başından itibaren hayalini kurduğu banka promosyonuna kavuşacak. Son olarak PTT ile SGK arasında protokol imzalandı.

Yaklaşık 12 milyon emekliyi yakından ilgilendiren banka promosyonu haberi, her geçen gün etkisini arttırmaya devam ediyor. Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan promosyon tutarı, 1 Şubat 2017 tarihinde Ziraat Bankası ile SGK arasında imzalanan protokolden sonra resmiyet kazanmıştı.

Emekli vatandaşların yaklaşık yüzde 40’nın maaşını aldığı Ziraat Bankası ile başlayan protokol anlaşmasına, Garanti Bankası ve İş Bankası’da dahil oldu. Dolayısıyla Türkiye’de yaşayan emeklilerin yüzde 50’sinin promosyonu hangi bankadan alacağı belli oldu.

Daha sonraki süreçte SGK ile masaya oturan Vakıfbank, Akbank, Halk Bankası, ING Bank, Yapı Kredi Bankası ile QNB Finansbank’ta emekli promosyonu ödemek için anlaşmaya vardı.

İmzalanan protokolün ardından yaklaşık 12 milyon emeklinin yüzde 80’i maaşını hangi bankadan alacağını öğrendi ve otomatik olarak promosyon kapsamına dahil edildi.

En son olarak yaklaşık 1 milyon 340 bin emeklinin maaşını aldığı PTT ile SGK arasında bugün protokol imzalandı. Yapılan anlaşmalar doğrultusunda promosyon ödemeleri emeklilerin yüzde 90’ını kapsamı oldu.

Diğer taraftan, aylık maaşını aldığı banka ile SGK arasında protokol imzalamayan emeklilerin yüzde 10’lu bölümü, aylıklarını promosyon anlaşması yapılan bankalardan herhangi birine taşıyarak bu imkandan faydalanabilecek.

Emekliler ne kadar promosyon alacak?

Emeklinin 3 yıllık promosyonu peşin olarak tek seferde verilecek. İlk ödemelerin Mart 2017’de başlayacağı tahmin edilen emekli promosyon tutarı ise şu şekilde; Aylık maaşı 1000 liradan az olanlar için 300 TL, maaşı 1000-2000 lira olanlar için 375 TL, maaşı 2 bin lira ve üzeri olanlar için 450 TL ödeme yapılacak.

Hayatını kaybeden emeklilerin dul ve yetimleri de promosyon ödemesi alabilecek. Emeklinin eş ve çocuklarına, belirlenen maaş tutarına göre promosyon verilecek. Promosyon ödemeleri Mart ayında başlayarak en geç Mayıs ayında sona erecek.

Promosyon ödemesini alan ancak daha sonra bankasını değiştirmek isteyen vatandaşlar için uygulamanın nasıl olacağı şu an bilinmiyor. Çalışma Bakanlığı, bu konuyla ilgili çalışmaları sürdürüyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol