kapat ikonu

Emeklilere intibak müjdesi!

2000 yılı ve sonrasında eşit haklara sahip olmak için istenilen intibak zammı için gözler Anayasa Mahkemesine çevrildi.

2000 yılı ve sonrasında eşit haklara sahip olmak için istenilen intibak zammı için gözler Anayasa Mahkemesine çevrildi.
 
Emekliler tarafından bir süredir intibak zammı çeşitli tartışmalara neden olmuştu. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların daha önce emekli olanlarla aynı şartları taşımaları ve bu süreç içerisinde zam yolunun açılması için yeni bir karar verilmesi bekleniyor. Bir süre önce Anayasa Mahkemesine 355 lira değerinde zammın yapılacağı intibak zammının verilmesi için başvuru yapıldı. Mahkeme tarafından gerekli şartlar ve emeklilerin istekleri değerlendirmeye alındı. Yakın zamanda Anayasa Mahkemesi tarafından kararın verilmesi planlanıyor.
 
Mahkemeden intibak zammı konusunda bir kararın çıkması halinde milyonlarca emekli büyük bir sevinç yaşayacak çünkü maaşlarında ciddi oranda bir artışın yaşanması bekleniyor. Emekliler Derneği tarafından daha önce reddedilen davanın Anayasa Mahkemesine taşınmasının ardından çıkacak karardan son derece umutlu oldukları belirlendi.
 
Mahkeme tarafından emeklilere zam yolunun açılması için öncelikli olarak 2000 yılı öncesinde gerçekleştirilen intibak düzenlemesinin iptal edilmesine karar verilmesi bekleniyor. Daha önce yapılan intibak zammında emeklilere çeşitli şartlara bağlı olarak 50 lira ile 355 lira arasında bir zammın verildiği açıklanmıştı. Kararın olumlu olması halinde düzenlenecek ikinci intibakta da aynı şekilde rakamların aynı seviyede olması planlanıyor. Son dönemlerde milyonlarca emeklinin gözü kulağı Anayasa Mahkemesinden gelecek olan karara çevrilirken yakın zamanda bu konuda hakkında bir açıklamanın yapılması planlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol