kapat ikonu

Emekliler temmuzda ne kadar zam alacak?

Emekli vatandaşlar promosyon ödemelerini ve ocak ayı zamlarını aldıkta sonra şimdi de temmuz ayı zam oranlarına odaklandı. TÜİK tarafından mart ayına ilişkin enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından emekli vatandaşların temmuz ayında ne kadar zam

Yılın ocak ve temmuz ayında emekli maaşlarına zam alan vaatndaşların promosyon ödemeleri de devam ederken şimdi de gündemlerinde temmuz ayı zammı yerini aldı. Bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mart ayına ilişkin enflasyon oranları ile emeklilerin alacağı zam da belli oldu.
 
Geçen aylarda hem ocak ayı zamlarını alan hem de promosyon ödemelerine kavuşan emekliler temmuz ayı zamlarına odaklandı.
 
TÜFE, yılın ilk üç ayında yüzde 4,34 oranında arttı. Üç ay sonu itibariyle memur ve memur emeklilerine 1 puanın üstünde enflasyon farkı zammı gereği oluştu. Üstelik enflasyon farkı da bekleniyor. İşte emeklilerin alacakları zam oranları.
 
Promosyon ödemeleri devam ederken emeklilerin bu yıl alacakları ikinci zam oranları da belli olmaya başladı. Özellikle enflasyon rakamlarının yüksek çıkması emeklilerin zam oranlarını da artıracak.
 
Zam oranlarında, yılın ilk yarısında gerçekleşen enflasyon belirleyici olacak.
 

Memur ve emekliye enflasyon zammı

 
Milliyet'te yer alan habere göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için zam oranı tahmini yüzde 4 civarında. memur emeklilerinin ise çifte zam alacağı beklentisi var. Bu konudaki öngörü 'yüzde 4 zam yüzde 1 enflasyon farkı' şeklinde.
 
Enflasyona göre tüm emeklilerin zam oranı yükselebilecek.
 
SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her yıl Ocak ve Temmuz'da, bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor.
 
Merkez Bankası'nın daha önce açıkladığı enflasyon tahminlerine göre, bu yılın ilk yarısında enflasyon yüzde 4 civarında gerçekleşecek.
 
Bu tahmin gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 4 olacak.
 
Memur emeklilerine ise Temmuz'da, toplu sözleşme kapsamında yüzde 4 zam yapılacak.
 
Ayrıca ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3'ü aşarsa, bu da Temmuz'da maaşlara yansıtılacak
 
Merkez Bankası'nın yüzde 4'lük tahmini, memur emeklilerinin enflasyon farkı alacağını ortaya koyuyor.
 
Bu tahmin gerçekleşirse, memur emeklileri çifte zam alacak, maaşlara yüzde 4 artış yüzde 1 enflasyon farkı yansıtılacak.
 
Ancak enflasyon tahminden daha yüksek çıkarsa, hem SSK ve Bağ-Kur hem de memur emeklilerinin Temmuz zammı daha da yükselecek.
 
Kaynak: Milliyet
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol