kapat ikonu

Emekliler ne kadar zam alacak?

Emekli vatandaşların 4 milyonundan fazlası promosyonunu aldı. 480 bin memur emeklisi içinde 3 ayda 7 bin 500 lira 'ek ikramiye' ödemesi yapılacak. Şimdi ise emeklilerin gündeminde temmuz zammı var. Emeklilere enflasyon oranına göre zam yapılacak.

Geçen sene kasım ayından bu yana arap saçına dönen emekli promosyonu bilmecesinin çözülmesinin ardından 30 yılın üzerinde hizmet vermiş olan emeklilere de ‘ek ikramiye’ kapsamında 3 ay içinde 7 bin 500 liralık bir ödeme gerçekleştirilecek. Ancak emekli vatandaşların asıl merak ettiği konu maaş zamlarını n ne kadar olacağı.
 
Uzmanlar tarafından yapılan tahminlere göre emekli vatandaşlara temmuz zammında SSK ve bağ-Kur için yüzde 3.59 memur emeklileri içinse yüzde 4.59 olacağı tahmin ediliyor.
 
 
Her yıl temmuz ve ocak aylarında zam alan emekli iple yazı çekiyor. Temmuz zammına kavuşmasına az kalan emeklilerin yeni maaşını ise her zaman olduğu gibi enflasyon oranı belirleyecek.
 

4 milyondan fazla emekli promosyon aldı

 
11.5 milyon emekli için, ocaktaki zammın ardından, martta da promosyon dönemi başladı. Şimdiden 4 milyonu aşkın emekli promosyonunu aldı. Ödemeler Mayıs sonuna kadar tamamlanacak, promosyon almayan emekli kalmayacak.

 

408 bin memur emeklisine ‘ek ikramiye’ ödemesi

408 bin memur emeklisine ek ikramiye ödemeleri de başladı. Yasa çıkar çıkmaz başvuran 90 bin emekli, 700 milyon liralık ödemeyi bu ay alıyor. Ödemeler devam edecek. Bu kazançları, temmuz zammı izleyecek. Tüm emekliler, temmuzda zam alacak. Zam oranında enflasyon belirleyici olacak.

 

Yılın ilk 6 aylık enflasyon oranına göre zamlar belirlenecek

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, ilk 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. Memur emeklilerine ise toplu sözleşme kapsamında yüzde 4 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3'ü aşarsa enflasyon farkı verilecek.

 

Kesin oran 3 Temmuz’da TÜİK tarafından açıklanacak

Merkez Bankası, ilk 6 aylık dönemde enflasyonun yüzde 3.59 olarak gerçekleşeceği tahmininde bulunmuştu. Bu tahmin gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 3.59 olacak, memur emeklilerinin maaşına ise yüzde 4 zam + yüzde 0.59 enflasyon farkı yansıtılacak. Ancak enflasyon tahminden daha yüksek çıkarsa, hem SSK ve Bağ-Kur hem de memur emeklilerinin temmuz zammı daha da yükselecek. Kesin oran, 3 Temmuz'da Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıklayacağı verilerle belli olacak.
Kaynak: Milliyet
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol