kapat ikonu

Emekliler nasıl 'ek ikramiye' alabilecek?

30 yılı aşkın süredir kamuda görev yapan emekli vatandaşlara ek ikramiye ödenecek. Süreç başladı. Başvurular alınıyor. Peki, emeklilerin bu haklarından yararlanabilmeleri için ne yapmaları gerekiyor?

  • Gündem
  • 23 Mart 2017 12:48
  • Son Güncelleme: 23 Mart 2017 16:14
30 yıldan uzun süredir kamuda görev almış olan emekli memurlara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre, ek ikramiye ödenmeye başladı. Bu kapsamda emekli vatandaşlara 3 ay içinde toplamda 7 bin 500 lira ek ücret yatmış olacak. Ancak emeklilerin ikramiye alabilmesi için belirli şartları karşılıyor olması gerek.
 
30 yıldan fazla hizmeti olup da 30 yıl üzerinden ikramiye alan yaklaşık 450 bin memur emeklisi ek ikramiyeleri için başvurulara başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu da (SGK) bir duyuru yayımlayarak yapılması gerekenleri açıkladı.
 
Sabah'tan Faruk Erdem'in yazısına göre başvuran emekliler alacakları paranın 7.500 liralık kısmını ilk üç ay içinde hesaplarında görecek.
 

Ek ikramiye ile ilgili merak edilenler:

 

1-Kimler ek ikramiye ödemesi alabilecek?

 
30 yıldan fazla hizmet süresi olmasına karşın, 30 yıl üzerinden ikramiye almış olanlara, kalan her tam hizmet yılı için ek ikramiye ödenecek. Örneğin; 40 yıl çalışan bir emekliye, 30 yıl üzerinden para aldığı için kalan 10 yıla ilişkin ödeme yapılacak.

 

2-Vefat eden emeklilerin varisleri de yararlanabilecek mi?

 
Vefat edenlerin dul yetimleri/ kanuni vârisleri de başvurarak ek ikramiye imkânından yararlanacaklar.

 

3-Ödemeler neye göre hesaplanacak?

 
Ödemeler, görevden ayrılma tarihindeki emekli keseneğine esas aylık unsurları üzerinden aylığın başlangıç tarihindeki kat sayılar ve emekli ikramiyesi ödenmesine esas hükümler dikkate alınarak hesaplanacak. Tutarlar kişiden kişiye değişecek.
 
30 yılın üzeri hizmet ne kadar fazlaysa ve emeklilik tarihi 7 Ocak 2015'e ne kadar yakınsa ikramiye farkı da o kadar yüksek olacak. Her hizmet yılı için ödenecek ikramiye tutarı 50 liranın, ödenecek toplam ikramiye tutarı ise 100 liranın altında olmayacak.

 

4-Başvurular ne zaman alınacak?

 
27.01.2017'de süreç başladı. Hak sahipleri 1 yıl içinde yani 27.01.2018'e kadar başvurarak paralarını alabilecek. Sonradan yapılacak başvurulara ikramiye ödenmeyecek.

 

5-Daha önceden başvurmuş olanlar nasıl bir yol izleyecek?

 
Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce başvuru yapıp dava açmamış olanların eski başvuruları, maddenin yürürlüğe girdiği tarihte yapılmış sayılacak. Dolayısıyla önceden başvuranların yeni bir başvuru yapmasına ihtiyaç yok.
 

6-Ödemeler ne zaman hesaplara geçecek?

 
Başvuru sonrası tahakkuk ettirilecek emekli ikramiyesinin 7.500 liraya kadar olan kısmı başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde ödenecek. 7.500 liranın üzerindeki tutar ise ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle birlikte takip eden yılın aynı ayı içerisinde ödenecek.

 

7-Dava açan emeklilerin ne yapması gerekiyor?

 
Açılmış ve devam eden davalarda ilgililerden bir başvuru şartı aranmaksızın üç ay içinde 7.500 liralık sınır dahilinde ödeme yapılacak. Bu ödemelere dava öncesi yapmış oldukları başvurudan itibaren işletilecek yasal faiz eklenecek.

 

8-Davalardan sonuç alınabilecek mi?

 
Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce açılan davalar, davanın konusuz kalması dolayısıyla düşecek. Yargılama giderleri SGK üzerinde bırakılacak.

 

9-SSK VE Bağ-Kur emeklileri de bu kapsama alınacak mı?

 
Memur emeklilerinin özel sektörde geçen 4a sigorta süreleri, Bağ-Kur (4b) süreleri, sandıklarda geçen süreler, yurtdışı hizmetler gibi diğer sigorta kollarındaki süreleri ikramiye hesaplamasına dahil edilmeyecek.

 

10-30 yıldan fazla hizmet süresi olan emekliler nereye başvuru yapacak?

 
Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı'na başvurulacak.
Faruk Erdem/SABAH
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol