kapat ikonu

Emekliler için yakıt ve kira desteği talebi

Kira fiyatlarındaki artış ve ısınma giderlerinin yükselmesinin emeklilerin hanehalkı tüketim harcamalarını yükselttiğini öne süren TÜED Genel Başkanı Ergün, kış aylarında yakıt ve kira desteğine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

TÜED’den özellikle kış aylarında ısınma giderlerinin artmasından dolayı sıkıntı yaşayan emekliler ile ilgili dikkat çeken bir istek geldi. Enflasyona göre kira fiyatlarındaki artış ve ısınma giderlerinin emeklilerin hanehalkı harcamalarını artırdığını savunan TÜED Genel Başkanı, emeklilere kış aylarında yakıt ve kira desteğinin verilmesini istedi.
 
KİRA, YAKIT, AİDAT, ELEKTRİK, SU HARCAMALARIN ÖNEMLİ BÖLÜMÜNÜ OLUŞTURUYOR
 
Gazetecilere konuşan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, kira, yakıt, aidat, elektrik, su ve benzeri kalemlerin bir ailenin harcamalarının önemli bölümünü oluşturduğuna işaret etti.
 
HARCAMA KALEMLERİNİN YÜZDE 20-30 ARASINDA İNANMAK GERÇEKÇİ DEĞİL
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon oranları ile hanehalkı tüketim harcamaları rakamlarının yaşam koşullarından uzak olduğunu savunan Ergün, kira, yakıt, aidat, elektrik, su ve benzeri kalemlerin bir ailenin harcamalarının yüzde 20 veya 30'u arasında inanmanın gerçekçi olmadığını vurgulayarak, TÜİK'in bu hesaplamaları hangi ülkede yaptığını merak ettiğini dile getirdi.
 
HARCAMALAR BİN TÜRK LİRASI ALAN EMEKLİLERİN GELİRİNİN YÜZDE 60’INA DENK GELİYOR
 
Ergün, yeni yılla beraber kira fiyatlarındaki artış ve ısınma giderlerinin yükselmesinin emeklilerin hanehalkı tüketim harcamalarını da yükselttiğine dikkati çekerek, bu harcamaların bin Türk lirası aylık alan bir emeklinin gelirinin yaklaşık yüzde 60'ına denk geldiğini anımsattı. Ergün, TOKİ konutları tarzında bir evdeki yaşam koşullarında da kira, aidat, ısınma, aydınlatma gibi harcamaların ortalama seviyede aylık alan bir emeklinin aylığının yarısını götürdüğünü söyledi.
 
EMEKLİLER BİR SONRAKİ YAZ AYLARINA BORÇLANARAK KIŞI ATLATMAYA ÇALIŞIYOR
 
Ergün, emeklilerin ya önceki yaz harcamalarından kısmak ya da bir sonraki yaz aylarına borçlanmış girmek suretiyle kışı atlatmaya çalıştığını vurgulayarak, enflasyondan kaynaklı artışların emeklilerin giderlerindeki artışları karşılamakta yetersiz kaldığını ifade etti.
 
EK ÖDEME YAPILMASI TALEBİ
 
Emeklilerin bilhassa kış aylarında yakıt ve kira desteğine ihtiyaç duyduğunu dile getiren Ergün, zorlu kış koşullarında geçimlerine katkı sağlayacak şekilde emeklilere 'kira ve yakacak yardımı' adı altında ek bir ödemenin yapılması talebinde bulundu.
 
EMEKLİLER İNSAN ONURUNA YAKIŞAN BİR YAŞAMI HAK EDİYOR
 
Ergün, sözlerini noktalamadan önce Türkiye’nin imar ve inşasında alın teri olan emeklilerin insan onuruna yakışan bir yaşamı hak ettiğini anlattı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol