kapat ikonu

Emekliler Anayasa Mahkemesi kararını bekliyor: 355 TL zam yolda

Emeklilerin gözü kulağı Anayasa mahkemesine çevrildi. Anayasa Mahkemesi kararıyla 2000 yılı ve sonrasında emekli olan vatandaşlar aylık 355 TL'ye zam hakkı elde edebilir.

  • Gündem
  • 07 Şubat 2017 13:09
  • Son Güncelleme: 07 Şubat 2017 13:18
Milyonlarca emekli Anayasa Mahkemesinin kararını bekliyor. Anayasa mahkemesinin alacağı kararla birlikte 2000 yılı öncesinde emekli olmuş emekli vatandaşların aylık 355 TL'ye kadar zam alabilme şansı doğmuş olacak.

 

İntibak talebi gündemde

 
Takvim’de yer alan habere göre, yaklaşık 5 milyon emeklinin beklediği intibak için umutlar bitmedi. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların intibak talebi, Anayasa Mahkemesi'nin gündeminde. Beklenen karar çıkarsa, 355 liraya varan zamlar gündeme gelecek.

 

2000 sonrasında emekli olanlar için de başvuru yapıldı

 
Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı, 2000 yılı öncesinde emekli olanlara yapılan intibak zammının, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara da yansıtılması için Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurdu. Kamu Denetçiliği Kurumu başvuruyu haklı buldu. Bunun üzerine Avcı, Ankara İş Mahkemesi'nde dava açtı. Ancak mahkeme davayı reddetti. Dava, Yargıtay'a taşındı.
 

Mahkeme başvuruyu incelemeye alacak

 
Yargıtay iş mahkemesinin kararını onayınca; Avcı, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi, önümüzdeki günlerde bu başvuruyu inceleyecek.
 
Eğer yüksek mahkeme, 2000 öncesi intibağın yürürlük maddesinin iptali yönünde karar verirse, 2000 sonrası emekli olan herkese intibak zammı yolu açılacak. Tek tek dava açmaya gerek olmayacak, karar herkesi kapsayacak.

 

Ayda 50- 355 lira arası zam yapılacak

 
Milyonlarca emekliye, 2000 öncesi emekli olanlara yapılan gibi 50 ile 355 lira arasında zamlar gündeme gelecek. Türkiye Emekliler Derneği, başvuruda talep edilen intibak düzenlemesinin 4 ile 5 milyon arasında emekliyi ilgilendirdiğini açıkladı. Şimdi emeklilerin intibak umudu Anayasa Mahkemesi'nde.
 
Kaynak:Takvim
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol