kapat ikonu

Emekli zamları yeniden hesaplanacak

Emekliler için gündemde bulunan intibak zammının ardından 5 milyon emeklinin maaşları yeniden hesaplanabilir.

Emekliler için gündemde bulunan intibak zammının ardından 5 milyon emeklinin maaşları yeniden hesaplanabilir.
 
Son dönemlerde emeklilerin gündeminde intibak zammı yer alıyor. 2000 yılı öncesinde emekli olanlar ile sonrasında emekli olanlar arasında meydana gelen maaş adaletsizliklerinin ortadan kaldırılması için daha öncce verildiği gibi intibak zammının verilebileceği ifade edilmişti.
 
Bir emekli tarafından açılan davanın ardından mahkeme tarafından reddedilmiş ancak emekli derneği bu konunun takipçisi olduğunu dile getirerek Anayasa Mahkemesine kadar taşımıştı. Anaysa mahkemesi tarafından konunun hala görüşüldüğü açıklandı.
 
Anaysa Mahkemesinin incelemeleri ve değerlendirmeler sonrasında nasıl bir karar verileceği şimdiden merak konusu haline geldi. Bunun ardından mahkeme tarafından intibak zammının verilmesi için gerekli kararın çıkması haline 355 liraya varan zamlar maaşlara yansıtılmış olacak. Bu süreç içerisinde 5 milyon emeklinin maaşı yeniden hesaplanmış olacak. Hesaplamaların ardından zammın verilmesi halinde pek çok emeklinin yüzü gülecek. Kararın yakın zamanda çıkması ve ardından kamuoyu ile duyurulması bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol