kapat ikonu

Emekli Zamları Belli Oldu!

Memur emeklileri için Temmuz ayında verilecek zam miktarı belli oldu. Bu süreç içerisinde memur emeklileri yüzde 5 oranında zam alacak.

6 aylık periyotlarla yılda iki defa emeklilere verilen zam oranları öncesinde merak ediliyordu. Geçtiğimiz Ocak ayında verilen zamlar Şubat ayında ek ödemelerle birlikte yapılmıştı. Yeni zammın ise Temmuz ayında verilmesi planlanıyor. Temmuz ayında ne kadar zam verileceği şimdiden emekliler arasında merak konusu haline geldi. Tüm emeklilerin Temmuz ayında zam almaları bekleniyor.
 
SSK ve Bağkur emeklileri alacakları zam oranlarını yılın ilk altı aylık dönemindeki enflasyon oranlarına bağlı olarak öğrenecekler. enflasyon oranının yüksek çıkması demek alınacak zam miktarının da artacağını ortaya koyuyor. Hükümet ise son dönemlerde enflasyonun düşürülmesi için ekonomik çalışmalarına devam ediyor.
 
Memur Emeklilerine Yüzde 5 Zam Geliyor
 
Ancak memur emeklileri şimdiden ne kadar zam alacaklarını öğrendiler. Enflasyon farkından ayrı olarak her ne olursa olsun memur emeklilerine yüzde 5 oranında zam verileceği açıklandı. Toplu sözleşme ile yapılan anlaşmaya bağlı olarak verilecek kesin zam miktarının yanı sıra enflasyonun yüzde 4 oranını aşmasının ardından enflasyon farkını da zam olarak alacakları ortaya çıktı.
 
SSK ve Bağkur emeklileri için zam oranının Haziran ayında kesinleşmesi bekleniyor. Ancak yılın ilk iki ayının enflasyon değerlendirmesi yapıldığı zaman enflasyon oranı 1.23 olarak belirlendi. Ekonomistler durumu değerlendirdikleri zaman 6 aylık dönemin sonunda enflasyonun yüzde 5 seviyelerinde gerçekleşeceğini tahmin ediyorlar.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol