kapat ikonu

Emekli son 6 yılın en yüksek zammını alacak

Emekli vatandaşlar bu temmuz ayında son 6 yılın en yüksek zammını alacaklar. En düşük işçi maaşı bin 500 lira olacak.

Emekli vatandaşlar bu temmuz ayında son yıllarda aldıkları en yüksek zamma kavuşacaklar. belirlemelere göre, en düşük emeli maaşı en az bin 500 lira olacak.
 
Emekli vatandaşlar her yılın ocak ve temmuz dönemlerinde olmak üzere iki kez zam alıyorlar. Yıllık enflasyon oranına göre belirlenen emekli maaşı zam yüzdesi bu yıl 6.57 şeklinde gerçekleşti. Çıkan sonuca göre emekliler son yılların en yüksek emekli zammına kavuşacak.
 
Bağkur ve SSK emeklilerinin yararlanacağı zam ile birlikte en düşük maaşının bin 500 lira olması bekleniyor. 2 milyon işçi emeklisinin alacağı en düşük maaş bu şekilde belirlendi.
 
Temmuz ayında 11.5 milyon emekli vatandaşın maaşına son 6 yılın en büyük zammı yapılmış olacak. Zammı belirleyen enflasyon bu yıl 5.7 seviyesini geride bıraktı.Mayıs ve Haziran'da da eksi çıkması beklenmiyor. 15 Mayıs'ta açıklanan Merkez Bankası'nın beklenti anketine göre enflasyon, Mayıs'ta yüzde 0.59, Haziran'da yüzde 0.22 olacak.

 

En az 93 lira artış yaşanması bekleniyor

 
Emekliler Derneği'ne (TÜED), Temmuz'da SSK işçi emeklisi ile BağKur emeklisinin maaşına yüzde 6.57 zam yapıldı. TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, "Böylece 2000'den önce emekli olanların 2 milyon kişi en düşük aylığı 93 lira artarak, 1495 liraya çıkacak" dedi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol