kapat ikonu

Emekli promosyonu için mevduat hesabı açmak gerekiyor

Emekli promosyonları mart, nisan mayıs aylarında T.C kimlik numaralarına göre emeklilere yatırılacak. Ancak emekli promosyonu almak sanıldığı kadar kolay değil. Bunun için belirli şartları yerine getirmek gerekiyor?

Emekli poromosyonu almak isteyen vatandaşların belirli şartları karşılaması gerekiyor. Bu şartlardan biri de taahhüt verilen bankadan kredi kartı alınması ya da ek hesap açılması gerekiyor. Kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı olmayana ‘emekli promosyonu’ verilmiyor.
 
Emekli promosyonu almak isteyen emekliler bankada şartları duyunca şaşırıyor. Yaklaşık 12 milyon emekliyi ilgilendiren promosyon uygulanmasından yararlanmak için neler yapılacak?
 
Emekli promosyonları ödemesi yaklaşık 12 milyon emeklinin gündeminde. Bir yılı aşkın süredir gündemdeki yerini koruyan ödemeler sonunda gerçekleştirilecek. Uygulamadan milyonlarca emekli vatandaş yaralanacak. Ancak promosyon alabilmek sanıldığı kadar kolay değil. Bunun için bazı şartları karşılamak gerekiyor.

 

16 banka ile anlaşma sağlandı

 
16 banka ile SGK arasında protokol imzalandı. Emeklilerle bankalar arasında promosyon şartları bilgilendirilmesi başladı. 3 yıl boyunca emekli maaşını başka bankadan almayacağına dair taahhüt veren emekliler promosyona sahip olmayı bekliyor. Ancak iş düşünüldüğü kadar kolay değil. Bankalar emeklilerden promosyon ödemesi yapmak için birçok farklı şart koşuyor. Bazı emekliler de bu şartları karşılayamayacağını ifade ederek promosyon ödemesini almaktan vazgeçiyor.
 

1 yıl için 100 liralık ödeme yapılacak

 
Emeklilere bir yılı aşkın süredir konuşulan ve geliştirilen kategori sistemi ile bankalar arasında fark olmasıyla birlikte genel hatlarıyla 300-450 lira arasında emekli promosyonu verilecek. Düşük maaş alan emekliler düşük promosyon alacak, yüksek maaş alan emekliler de yüksek promosyon ödemesi alacaklar. Emeklilere tek seferde maaşlarına yansıtılacak olan ödemeler 3 yıl için verilecek. Yani 300 lira emekli promosyonu alması uygun görülen emekliye bir yıl için sadece 100 lira ödeme yapılmış olacak.

 

3 yıl kalma sözü şartı

 
Emeklilerin promosyon alabilmesi için öncelikle 3 yıl maaşlarını başka bir bankadan almayacaklarına dair söz vermeleri ve sözleşme imzalamaları gerekiyor.
 
Faturalar için otomatik ödeme talimatı verilmesi gerekiyor
 
Ardından düzenli ödedikleri elektrik, doğalgaz, su, telefon faturalarından en az 2 tanesi için otomatik ödeme talimatı vermeleri gerekiyor.

 

Kredi kartı alma ya da kredili mevduat hesabı açma şartı koşuluyor

 
Tüm bu şartlar karşılansa bile emekliler ödemelerini alamıyor. Çünkü emekli promosyonlarını almayı taahhüt ettikleri bankadan ya kredi kartı sahibi olmak ya da kredili mevduat hesabı açmak zorundalar.
 
Emekli vatandaşlar ancak bu şartları karşıladıkları zaman emekli promosyonu hak kazanıyorlar. Sadece söz vererek emekli promosyonu uygulamasından faydalanacağını düşünen vatandaşların bazıları da promosyon uygulamasına dahil olmak istemiyor.
 
Emekli promosyonu için herhangi bir banka ile sözleşme imzalayan ve gerekli koşulları yerine getirerek ödeme almaya hak kazanan vatandaşların ödemeleri mart, nisan ve mayıs aylarında gerçekleştirilecek. Ödemeler tek seferde ve maaşa yansıtılacak. Ödem sıraları ise T.C kimlik numaralarına göre belirlenecek. Vatandaşların hepsi aynı zamanda emekli promosyonu alamayacak.
Kaynak: Star Gündem
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol