kapat ikonu

Emekli promosyonlarının ödeneceği tarih!

Milyonlarca emeklinin merakla beklediği promosyon konusunda önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. SGK, emeklilere yönelik verilmesi planlanan promosyonda sona yaklaştı. Ödemeler Mart 2017 itibarıyla başlayacak.

  • Gündem
  • 22 Ocak 2017 11:55
  • Son Güncelleme: 22 Ocak 2017 13:29
12 milyon emeklinin uzun zamandır hayalini kurduğu promosyon ödemelerinin ne zaman dağıtılacağı belli oldu. İşte promosyon konusunda yaşanan son gelişmeler…
 
Milyonlarca emekli vatandaşın promosyonlar ne zaman dağıtılacak sorusuna yanıt SGK’dan geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu önümüzdeki günlerde bankalarla bir araya gelerek protokol görüşmesi gerçekleştirecek ve nihai karar verilecek.
 
Emekliye özel promosyonlar Mart ayından itibaren dağıtılacak. Konuyla ilgili en son açıklama Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. Emekli promosyon maaşı ne kadar olacak? İşte ayrıntılar…
Sosyal Güvenlik Kurumu, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbankası, PTT Bank ve diğer özel bankalarla protokol imzalayacak. Ancak özel bankalar şu an için anlaşma sağlanmış değil. İlerleyen günlerde bu durumun netliğe kavuşması bekleniyor.
 
Emekli promosyonları alınan maaşa göre belirlenecek
 
Hükümet yetkililerinden yapılan açıklamaya göre, 1000 lira altında maaş alanlara 300 lira, 1000-2000 lira arasında maaşı olarak 375 lira ve 2000 lira üzerine 450 lira promosyon ödemesi yapılacak. Yaklaşık 12 milyon emeklinin maaşını aldığı bankalar ile müzakereler tamamlanmak üzere. En kısa süre içerisinde promosyonlar dağıtılacak. Kamu bankalarıyla yapılan anlaşma neticesinde uygulama 3 yıl geçerli olacak. Maaşını devlet bankasından ve PTT Bank’tan alan emekliler bu uygulamadan kolayca faydalanabilecek. Yetkililer promosyonların özel bankalardan da dağıtılabilmesi için özel banka yetkilileri ile bir araya gelecek. Anlaşma sağlanamadığı takdirde maaşını özel bankadan alan kişiler rotayı kamu bankalarına çevirmek durumunda kalacak.
 
Vefat eden emeklinin maaşından yararlanan dul ve yetimler de emekli promosyon uygulamasından faydalanabilecek. Sistem bu kategoride yer alan kişilere de aynı kolaylığı sağlayacak. Ne kadar promosyon alacağı ise mevcut maaş tutarına göre hesaplanacak.
 
Hangi emeklinin ne zaman promosyon alacağı ise T.C. kimlik numarasına göre belirlenecek. Mart ayının başında dağıtılması planlanan promosyonlar en kısa süre içerisinde emekliye ulaştırılacak. Bu uygulama 3 yıl boyunca geçerli olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol