kapat ikonu

Emekli promosyonları 900 lira mı olacak?

12 milyon emeklinin gözü kulağı promosyon haberinde. Bazı özel bankaların karşı hamle yaparak promosyon tutarını 600 ile 900 liraya çıkartacağı belirtiliyor.

Milyonlarca emeklinin merakla beklediği promosyon haberinde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Kısa süre içerisinde dağıtılmaya başlanacak olan promosyon tutarının 600-900 liraya yükselebileceği iddia ediliyor.
 
Emekli vatandaşları devlet bankalarına kaptırma istemeyen bazı özel bankalar harekete geçti. Kamu bankalarının ödemiş olduğu tutarın çok daha üzerinde fiyat veren özel bankaların bu teklifinin kabul edilip edilmeyeceği ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.
 
Yaklaşık olarak 12 milyon emekliye yönelik promosyon için kamu bankalarıyla anlaşmaya varan hükümet yetkilileri, özel bankalardan gelen teklifi değerlendirmeye aldı. Emekli vatandaşlar, kamu bankalarının 3 yıllık dönem için vermeyi planladığı 300-450 lira arasında promosyon ücretlerini kısa bir süre sonra almaya başlayacak. Bunun için banka kartlarının çıkmasını bekliyorlar.
 
3 yıllık süre zarfında emeklileri kamu bankalarına kaptırmak istemeyen bazı özel bankalar yeni bir teklifte bulundu ve promosyon tutarını 600-900 lira olarak belirledi. Promosyon ücreti dağıtım işleminin ise Şubat veya Mart ayı içerisinde dağıtılmasına kesin gözüyle bakılıyor.
 
Emekli promosyonu almak için nasıl bir yol izlenecek?
 
Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri emeklilere promosyon ödemeleri için ön protokol anlaşmasına vardı. Bankalarla hükümet yetkilileri arasında imzalanacak olan anlaşma sonrasında emekliler promosyon tutarının tamamını tek seferde ATM’lerden çekebilecek. Emekliler hangi bankayla anlaşmışsa maaşını o bankadan alacak.
 
Emekli maaşını PTT Bank veya özel bankalardan alan vatandaşın promosyon ücreti alabilmesi için maaşını kamu bankalarına taşımış olması gerekiyor. Dolayısıyla gerekli görüşmeler tamamlandıktan sonra milyonlarca emeklinin maaşını hangi bankadan alacağı netlik kazanmış olacak.
 
Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SSK emeklilerinin tamamına promosyon ödemesi yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bankalara arasında süren pazarlık nihayet sona ermişti. Yapılan görüşmelerin ardından kamu bankaları ile anlaşma sağlanmış ve ödemelerin bu bankalardan yapılacağı kesinleşmişti.
 
Bunun üzerine milyonlarca emekli vatandaşı kaybetmek istemeyen özel bankalar çıtayı yükseltmeye hazırlanıyor. Özel bankalar en kısa sürede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri ile tekrar bir araya gelmeye hazırlanıyor. Kamu bankalarının vermiş olduğu 300-450 liralık teklifi özel bankaların 600-900 liraya çıkartacağı iddia ediliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol