kapat ikonu

Emekli olamayanlara toplu para müjdesi

Emekli olmak isteyenlerin yaş şartını doldurdukları ancak prim ve gün sayısı nedeniyle sıkıntı yaşadıkları için toplu para alabilme şansının sunulduğu öğrenildi.

  • Gündem
  • 12 Temmuz 2017 08:46
  • Son Güncelleme: 12 Temmuz 2017 14:53
Emekli olmak isteyenlerin yaş şartını doldurdukları ancak prim ve gün sayısı nedeniyle sıkıntı yaşadıkları için toplu para alabilme şansının sunulduğu öğrenildi.
 
Çalışanların en çok hayalini kurduğu durumların başında emeklilik geliyor. Son dönemlerde yaş şartını dolduramamış ancak prim ve gün sayısını tamamlamış olan binlerce emekli adayı erken emeklilik için hükümete çeşitli çağrılarda bulunmuşlardı. Ancak yapılan çağrıların ardından devletin bu yönde bir çalışmasının ve bütçesinin olmadığı özellikle belirtilmişti. Şimdilerde emekli olmak için yaş şartını sağlamış olmasına rağmen sigortalılık süre ve prim ödemelerinde bazı aksaklıkların yaşandığı tespit edilmişti. Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuda kişilere müjdeli haberi verdi.
 
Sosyal Güvenlik Kurumuna konu hakkında yapılacak başvuruların ardından bu şartları taşıyan kişilere toplu aranın verilebileceği belirtildi. Toplu paranın ise malullük, yaşlılık ve ölüm gibi durumlarda şimdiye kadar yatırılan tutar olarak geri ödenmesine karar verildi. Bu durumda bazı şartları da yerine getirmek gerekiyor. Toplu paranın alınması için hali hazırda sigortalı bir işte çalışmamak gerekiyor.
 
Hükümet tarafından toplu para ödemelerinin yanı sıra borçlu esnafı da yakından ilgilendiren bir çalışma yapıldı. Borçlu esnafın sağlık hizmeti alabilmeleri için gerekli çalışmalar tamamlandı. Artık prim borcu olan esnafın sağlık hizmetlerinden yararlanma hakları engellenmeyecek. Böylece hem kendileri hem de aileleri sağlık gibi önemli konularda herhangi bir sıkıntı yaşamadan gerekli kontrolleri ve tedavileri yaptırabilecekler.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol