kapat ikonu

Emekli maaşı farklarına zam çözümü

2000 yılından öncesi ve sonrası olmak üzere yaşanan çeşitli zam farklılıkları için intibak zammından önce seyyanen zammın daha etkili olabileceği yönünde açıklamalar yapıldı.

2000 yılından öncesi ve sonrası olmak üzere yaşanan çeşitli zam farklılıkları için intibak zammından önce seyyanen zammın daha etkili olabileceği yönünde açıklamalar yapıldı.
 
Son dönemlerde emekliler arasında meydana gelen zam farklılıkları çeşitli tartışmalara neden olmuştu. Bu durum gündeme gelirken özellikle 2000 yılından önce emekli olanlarla 2000 yılından sonra emekli olanların arasında meydana gelen maaş farkı çeşitli tartışmalara neden olmuştu. Bu durumun önlenmesi için öncelikli olarak mahkeme yoluna gidilmiş henüz Anayasa Mahkemesi tarafından görüşülen konu hakkında herhangi henüz bir açıklamanın yapılmayacağı ifade edilmişti.
 
Emekli maaşlarının artırılması için intibak zammı gündeme gelmişti. SSK ve Bağkur emeklileri için geçerli olacak yeni zam sistemi hakkında henüz bir çalışma yapılmadı. Emeklilik şartlarının da değiştirilmesi üzerine durum daha karmaşık bir hale gelmeye başladı. Emeklilik için yapılan çalışmalar hakkında yetkililer ve ekonomi yazarları tarafından bazı fikirler ortaya atıldı. 2015 yılında gerçekleştirilen seyyanen zammın ardından emeklilerin derin bir nefes aldığı ve birçok sorunun çözüldüğü tespit edilmişti.
 
İntibak zammı hakkında aylardır tartışılan konunun bir kenara bırakılması ve yetkililer tarafından yeniden seyyanen zammın gerçekleştirilmesi için bir adımın atılmasının daha mantıklı olacağı ifade edildi. Bu sayede sorunların büyük kısmının sona erebileceği ve emeklilerin rahatlayacağı düşünülüyor. Seyyanen zam ile tüm sorunların kısa sürede sona ermesi planlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol