kapat ikonu

Emek maaşlarında 'gelir vergisi kesintisi' açıklaması

Emekli maaşlarından gelir vergisi kesintisi yapılacağına dair çıkan haberlerle ilgili konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu konuda herhangi bir çalışmanın bulunmadığını ve emekli maaşlarından gelir vergisi kesintisi yapılmaycağını duyurdu.

Bir süredir basında çıkan haberlerde emekli maaşları üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılacağı söyleniyordu. Bu konudan ötürü endişeye kapılan emekli vatandaşlar bir açıklama bekliyordu. Açıklamayı Maliye Bakanı Naci Ağbal üstlendi. Ağbal konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada bu yönde bir kesinti yapılmayacağını belirtti.
 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Emekli maaşlarından gelir vergisi kesintisi yapılmasına yönelik herhangi bir çalışmamız bulunmamaktadır" açıklamasını yaptı.
 
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun konuya ilişkin soru önergesine verdiği yazılı açıklamada Bakan Ağbal, kanunla kurulan emekli sandıkları ile Sosyal Sigortalar Kanunu'nda düzenlenen sandıklar tarafından ödenen emekli, maluliyet, dul ve yetim aylıklarının, en yüksek devlet memuruna ödenen en yüksek ödeme tutarı ile sınırlı olmak üzere gelir vergisinden ayır tutulduğunu hatırlattı.
 
Milliyet’in haberine göre, Ağbal, 2015 itibarıyla, kamu görevlilerinin ve memur emeklilerinin aylıklarında, ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere yüzde 3 ve temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere yüzde 1,76 düzeyindeki enflasyon zammı dahil yüzde 4,76 oranında yükseltildiğini belirtti.
 
Ağbal’ın açıklaması şu şekilde:
 
"Kamu görevlilerinin mali ve sosyal hakları ile memur emekli aylıklarında yapılacak zamlar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Senelerini Barındıran 3. Dönem Toplu Sözleşme ile netleştirilmiştir. Bu durum göz önüne alındığında kamu görevlilerinin tamamının maaş ve ücretleri ile memur emeklilerinin aylıklarında 2016 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere yüzde 0,90 oranındaki enflasyon zammı dahil yüzde 6,90 oranında zam yapılmış olup, Temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 5 oranında bir zam daha yapılacaktır.
 
SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları ise enflasyona bağlı olarak yapılacak artışların dışında ayrıca 2016 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere 100 TL daha artırılmıştır. Enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleşen emekli aylıklarındaki reel artışların emeklilerin satın alma güçlerini artırdığı görülmekte olup, emekli maaşlarından gelir vergisi kesintisi yapılmasına yönelik herhangi bir çalışmamız da bulunmamaktadır."
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol