kapat ikonu

Elektronik çek ve bono sistemi uygulamaya alınacak

Ticaret Bakanı Pekcan, elektronik çek ve bono sisteminin en kısa zamanda uygulamaya alınacağını bildirerek, artık bunların elektronik ortamda takip edileceğini açıkladı.

  • Gündem
  • 26 Aralık 2018 15:54
  • Son Güncelleme: 26 Aralık 2018 16:00
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi ile Ticaret Odaları Konseyi Müşterek Toplantısı'nın önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan, küresel ekonominin ticaret, teknoloji ve hukuki boyutunda önemli dönüşümler gerçekleştiğini anlattı.
 
Ticaret Bakanlığı olarak dönemi anlayan yeni politikalar geliştirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Pekcan, hayata geçirdikleri projelerden bahsetti.
 
455 TALEP KARŞILANDI
 
Bakan Pekcan, iş dünyası tarafından kendilerine iletilen talepleri dikkatle incelediklerini ve sorunlara hızlı bir şekilde çözüm yarattıklarını dile getirerek, sivil toplum kuruluşları ile İstişare Kurulu kurduklarını, göreve geldiği günden beri Bakanlığa 903 talep iletildiğini, bunların kendi görev alanıyla ilgili 455 tanesini karşıladıklarını bildirdi. Pekcan, Bakanlığının görev kapsamında bulunmayan 342 talebi de ilgili bakanlıklarla takip ettiklerini vurguladı.
 
GELİŞMİŞ BİR TARIM ÜRÜNLERİ PİYASASI YARATILACAK
 
Yurt içi ticaretin daha elverişli şartlarda yapılması adına önemli hamleler yaptıklarına dikkati çeken Pekcan, lisanslı depoculuk kapasitesinin 3 milyon 200 bin tonu aştığını söyleyerek, Türkiye Ürün İhtisas Borsasını kurduklarını, bunu da 2019 hasat döneminde devreye alınacağını ve böylece gelişmiş bir tarım ürünleri piyasasının yaratılmasının sağlanacağını duyurdu.
 
KISA ZAMANDA MÜJDELER PAYLAŞILACAK
 
Bakan Pekcan, ticaret sicili müdürlüklerini şirket kuruluşlarında tek temas noktası hâline getirdiklerini anımsatarak, şimdi bunu biraz daha hızlandırmak için yeni bir çalışma başlatacaklarını anlattı. Pekcan, onunla ilgili de müjdelerin kısa zaman içerisinde kamuoyuyla paylaşılacağına işaret etti.
 
ELEKTRONİK ÇEK VE BONO SİSTEMİ UYGULAMAYA KONULACAK
 
Çeke yönelik güvenin artırılması ve karşılıksız çekin önüne geçilmesi için ‘’karekodlu çek’’ uygulamasının başladığını hatırlatan Pekcan, bono ile ilgili çalışmaların tamamlandığını müjdeleyerek, en kısa zamanda onun da devreye gireceğini vurguladı. Pekcan, bunun yanında bir müjdeden daha bahsederek, elektronik çek ve bono sisteminin en kısa zamanda uygulamaya konulacağını açıkladı. Artık firmaların çek ve bonoyu elektronik ortamda sisteme sokabileceğini, takip edebileceğini anlatan Pekcan, Hâl Kanunu taslağını hazırladıklarını, burada üretici ve tüketiciyi koruyucu, zayiatı önleyici bir çalışma yaptıklarını öne sürdü. Bakan Pekcan, ekonominin iş dünyasının omuzlarında yükseldiğinin farkında olduklarını ifade ederek, sorunlara en iyi çözümlerin güç birliği ile getirileceğini ve rekabet gücü daha yüksek, daha dayanıklı bir ekonomi ile 'yüksek gelirli ülkeler' ligine çıkılabileceğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol