kapat ikonu

Elektrik zamlarının geri alınması talep edildi

Elektrik zamları Elektrik Mühendisleri Odası tarafından mahkemeye taşındı. Elektrik Mühendisleri Odası yapılan zamların geri çekilmesi için Danıştay’a dava açtı.

  • Sektörel
  • 02 Şubat 2016 15:03
  • Son Güncelleme: 02 Şubat 2016 15:06
Elektrik kullanım bedellerine getirilen yüzde 6.8 oranındaki faiş zammın kaldırılması için Danıştay'a dava açan Elektrik Mühendisleri Odası faturalardaki tüm hizmet bedellerin iki başlık altında toplanmasının yarattığı karışıklığı da eleştirdi.
 
Bir süredir gündemi meşgul eden faiş elektrik zamları mahkemelik oldu. EMO (Elektrik Mühendisleri Odası) elektrik fiyatlarını 6.8 oranında artıran tarifenin yürürlükten kaldırılması için Danıştay’a dava açtı.
 
EMO yapmış olduğu bir yazılı bilgilendirme açıklamasında yeni uygulanmaya başlayan elektrik ücretleri tarifesinin maliyet kalemlerini gizlediğini savundu. Yazılı açıklamada şu ifadeye yer verildi. “1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olan tarifeye ilişkin Enerji Piyasası denetleme Kurumu (EPDK) kararının, Elektrik Piyasası Yasası’nın şeffaflık ilkesi ve tüketicinin korunmasına ilişkin mevzuata aykırı olduğu belirtilerek, iptali ve yürütmesinin durdurulması istendi.”
 
EMO açıklamasından daha önceden hangi hizmet ve gereklilik için ne kadar ücret ödemek durumunda olunduğunun açık bir şekilde faturalarda belirtildiğine de değindi. Yeni düzenlemeyle tek bir kalemde toplanan masraflar vatandaşların kafasında da soru işaretlerine neden oluyor.
 
Yeni tarifede tüm bileşenlerin "Enerji Bedeli" ve "Dağıtım Bedeli"ne indirgenmiş olduğuna vurgu yapılan Danıştay dilekçesinde, şu ifadeler de yer aldı: “Dava konusu tarife tablosu, 6446 sayılı Yasa, bu yasaya göre oluşturulmuş ikincil mevzuat ile tüketicinin korunması hakkında mevzuata aykırı bir şekilde, elektrik tüketim bedellerini oluşturan her bir bedelin tarife içerisindeki ağırlığını ve miktarını içermemesi nedeniyle hukuka aykırılık taşımaktadır.”
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol