kapat ikonu

Elektrik ve doğalgazda indirim

Bu yıl hem elektrik hem de doğalgazda indirim yapılması bekleniyor. İran’a karşı kazanılan tahkim zaferinin ardından doğalgazda indirim yapılması gündemde. Sürekli düşen petrol fiyatları da enerji fiyatlarının aşağı yönlü seyrini sürdürmesinin önünü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın İran’a karşı kazanılan tahkim zaferinin ardından doğalgaz fiyatlarında indirim yapılacağını söylemesi vatandaşı umutlandırdı. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş da durumu destekler nitelikte konuşarak enerji fiyatlarında bu yıl içinde indirim meydana gelmesi ihtimalini kuvvetlendirdi.
 
Enerji bedellerinde düşme yaşanacak
İran’a karşı kazanılan tahkim zaferinin ardından uygulanacak indirimler ve petrol fiyatlarındaki düzenli düşüş seyrinin etkisiyle bu yıl Türkiye’deki enerji tüketim bedellerinin ucuzlayacağı düşünülüyor.
 
İran’ın uyguladığı indirimin hemen ardından sonuçların doğalgaz faturalarına yansıyacağını dile getiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da bu sürecin Türkiye için olumlu olacağını ifade etmişti. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş da düşen petrol fiyatlarından dolayı Türkiye’nin toplamda 11 milyar dolar değerinde tasarruf ettiğini dile getirmişti.
 
2015 yılında enerji fiyatlarında yüzde 31 düşüş yaşandı
2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 31 oranında düşüş gösteren enerji fiyatlarının bu yılda düşmeye devam edeceği düşünülüyor. Petrol fiyatlarının düşmesiyle petrol ithalatını artıran Türkiye enerjiden de ucuza yararlanmaya başlayacak. Uzmanlar petrol ithalatındaki artışı petrol fiyatlarının düşmesine bağlıyor.
 
Düşük fiyatlara ek olarak TÜPRAŞ'ın geçen yıl devreye aldığı fuel-oil dönüşüm ve kaçak akaryakıtla mücadelenin de ham petrol ithalatını arttıran etmenler arasında olduğu düşünülüyor. Fiyatlardaki gerilemenin Türkiye’nin cari açığı ve enflasyon üzerinde olumlu etkilere yol açtığı düşünülüyor.
 
Enerji fiyatları düşmeye devam edecek
Petrol fiyatlarında yakın zamanda bir yükselme meydana gelmesi beklenmiyor. Çünkü pazar payını korumak isteyen petrol üretici ülkeler yatırımlarına hız kesmeden devam ediyorlar. Hatta kısa bir süre içinde petrol fiyatlarının felaket senaryolarına paralel olarak düşüş gösterebileceği tahmin ediliyor. Bu nedenle akaryakıt ve enerji fiyatları da ucuzlamaya devam edecek.
 
Türkiye’nin İran’a karşı kazandığı tahkim mahkemesi sonucuna bağlı olarak İran’dan alınan yüksek fiyatlı doğalgaz da ucuzlayacak. Üstelik Türkiye İran’dan geçmişe yönelik zamlar için yüklü bir tazminat alacak. Bu durum Türkiye’deki enerji fiyatlarının daha da ucuzlamasını sağlayacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol