kapat ikonu

Elektrik faturasında yüzde 10 tasarruf sağlamak mümkün

Elektrik faturasını düşük fiyattan ödemek için ülkemizde yeni bir uygulama başladı. 2017 yılı itibariyle serbest tüketici olabilir ve elektrik faturanızda tasarruf sağlayabilirsiniz.

  • Gündem
  • 02 Mart 2017 13:32
  • Son Güncelleme: 02 Mart 2017 13:35

Serbest tüketici kategorisinde yer alıp yüksek tutarda gelen ödemekten kurtulabilirsiniz. Peki bir tüketici bu yeni düzenleme ile birlikte elektrik faturasından ne kadar ve nasıl tasarruf sağlayabilir. Pek çok insan için yeni gibi görünen bu uygulamanın detaylarını sizler için araştırdık.

Kimler serbest elektrik tüketicisi olabilir?

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK)’nın belirlemiş olduğu yıllık elektrik tüketim limitinin üstünde kullanım yapan kişilere serbest elektrik tüketicisi denir. Her yıl düzenli olarak belirlenen bu limit, 2017 yılı için 2.400 kWh yani aylık ortalama 82 TL’ye denk gelmektedir. Serbest tüketici gurubunda yer alan kişiler hizmet almak istedikleri elektrik firmasını kendileri seçebilir. Böylece bu kişiler serbest tüketici olmayanlara nazaran daha düşük fatura öder.

Serbest elektrik tüketicisi olmanın ne gibi avantajları bulunuyor?

Elektrik şirketinizi kendiniz seçerek aylık yüzde 10 daha az fatura ödeyebilir, bir yılda ise bir fatura bedeli tasarruf etmiş olursunuz. Elektrik şirketini seçerken şu hususları göz önünde bulundurmanız gerekiyor;

- Kullanım miktarı, fiyatı, iptal etmek istediğiniz zaman herhangi bir ücret ödeyip ödemeyeceğiniz, depozito, taahhüt süresi, hizmet kalitesi, mevcut evinizde ne kadar oturacağınız gibi konuları mutlaka dikkate almalısınız. Doğru elektrik firmasını seçmek için ilgili firmaların web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Elektrik firmasını değiştirmek hangi adımları atmanız gerekiyor?

Elektrik firmanızı seçtikten sonra en son döneme ait bir elektrik faturası ile yeni firmaya başvuruda bulunmanız gerekiyor. Burada asıl üzerinde durulması gereken konu elektrik firması değiştirme tarihleridir. Enerji Piyasası Yönetim Sistemi üzerinden yapacağınız değişiklik için her ayın altıncı iş gününe kadar vaktiniz var. Yeni şirkete geçiş işlemi ise takip eden ayın 1. günüde tamamlanır.

Yüksek elektrik faturalarından kurtulmak isteyenler serbest tüketici kategorisine geçiş yaparak minimum yüzde 10 kazanç sağlayabilir. Uygulama 2017 yılı itibariyle tüketicilerin kullanımına sunuldu.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol